U povodu današnjeg Svjetskog dana bubrega, Ministarstvo zdravlja podsjetilo je na važnost prevencije bubrežnih bolesti i njihovo rano otkrivanje, ističući da je Hrvatska vodeća zemlja u svijetu po transplantaciji i darivanju toga organa.
Svaka deseta odrasla osoba danas ima oštećene bubrege, a kronična bubrežna bolest u najvećem broju slučajeva vrlo je podmukla pa oboljeli nemaju nikakvih smetnji do gotovo krajnjih stadija bolesti, napominju iz Ministarstva zdravlja.
Glavni krivci za pojavu bubrežne bolesti su visoki krvni tlak, šećerna bolest i pretilost, a glavni rizik prijevremena kardiovaskularna i cerebrovaskularna smrt.
Za zdravlje bubrega od iznimne je važnosti smanjenje prekomjernog unosa kuhinjske soli u organizam, tjelesna aktivnost, gubitak viška kilograma, nepušenje, kontrola tlaka te redovito uzimanje propisane terapije.
Na kvalitetu i produženje života bubrežnih bolesnika danas uvelike utječu metode dijalize i transplantacije bubrega, a zahvaljujući porastu broja darivatelja, kvalitetnim stručnjacima u bolnicama i dobrom organizacijskom modelu, hrvatski pacijenti danas najkraće u svijetu čekaju presađivanje bubrega.
Prošle godine tako je presađen 231 bubreg, a u prva dva mjeseca ove godine 43 bubrega. Na transplantaciju tog organa u Hrvatskoj se čeka prosječno dvije godine.
Ministarstvo zdravlja ističe da je u Hrvatskoj, po Zakonu o presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja, zabranjeno svako oglašavanje ili prodaja dijelova tijela te transplantacijski turizam. (Hina)