Oko 70 posto racunalnih korisnika u Hrvatskoj nabavljalo je piratski softver kojeg su pritom neki koristili stalno, a neki povremeno. Rezultat takvog ponašanja je stopa softverskog piratstva od 53 u Hrvatskoj prošle godine, a komercijalna vrijednost tog nelicenciranog softvera iznosi 380 milijuna kuna.
Objavio je to hrvatski ogranak medunarodnog udruženja Business Software Alliance (BSA) u sklopu predstavljanja devete po redu Globalne godišnje studije o softverskom piratstvu za prošlu godinu, a koju je BSA izradio u suradnji s analitickim kucama IDC i Ipsos Public Affairs.
Globalna stopa softverskog piratstva prošle je godine ostala na 42 posto, a komercijalna je vrijednosti nelicenciranog softvera iznosila 340 milijardi kuna. Stopa softverskog piratstva ili udjela nelicenciranog softvera u Hrvatskoj od 53 posto za 1 posto je manja nego je bila prošle godine, i to je zapravo prvi put da je nakon više godina zabilježen njen pad.
No, komercijalni gubitak uzrokovan korištenjem nelicenciranog softvera u Hrvatskoj je u porastu, sa 70 milijuna dolara u 2010. na 74 milijuna dolara u prošloj godini. Od 24 zemlje srednje i istocne Europe, gdje je prosjecna stopa softverskog piratstva 62 posto, Hrvatska je 2011. imala 6. najnižu stopu piratstva. (Hina)