- Ima jedan gospodin koji vec desetak godina dolazi u ovaj market, deset godina dolazi mi na blagajnu, pristojan je, svako jutro obavlja kupovinu za obitelj, nedavno je i unuka dobio, pa i njemu kupuje slatkiše. U posljednjih nekoliko mjeseci vidim da u košaricu u kojoj je roba za placanje ne stavi i salamu ili mlijeko, poceo je nositi neku torbicu, pratila sam ga i vidjela da povremeno ukrade salamu, paštetu, mlijeko, jogurt... I više ne kupuje cigarete, iako je pušio.
Evo, i sad se tresem kad se toga sjetim, sram me bilo reci mu da sam ga vidjela da je ukrao salamu i mlijeko, žao mi je da on doživi tu sramotu jer znam da nije pohlepan i nikakva vucibatina, prestao je i pušiti jer više nema novca, ocito je da je upravo zato i poceo krasti. Ja se pravim da ništa ne vidim. Nemojte ni slucajno napisati tko sam ni gdje radim, prepoznat ce me šefovi, a i on, kaže nam blagajnica u jednom rijeckom marketu.
Netipicni lopovi
Osim klinaca koji iz fore kradu sklatkiše, kaže nam da je sve više onih koji kradu iz puke gladi.
- Naravno da mi vec poznajemo džeparoše i vucibatine koje kradu cugu, a ima i kleptomana koji kradu gluposti, tek toliko da kradu, ali sve cešce u kradi ulovimo nekoga uz koga nikad ne bismo pripisali rijec lopov. To su cesto majke s malom djecom, djeluju situirano i ne izgledaju kao osobe kojima je krada stil života. Ocito ih je sram prositi, a nemaju ni kinte, pa pod majicu stave vlažne maramice za bebu i bocicu Fruteka, kaže nam ova blagajnica.
Njena kolegica nam tvrdi da poznaje jednu mladu ženu koja svakodnevno, bez ikakvog problema, u jednom hipermarketu u Rijeci bez po muke uzme nekoliko kilograma mesa kod mesara i paket pelena ili neku drugu potrepštinu i potom to uredeno ne prijavi na blagajni.
- Na blagajni pokaže nekoliko sitnica i plati ih. Pojma nemam gdje utrpa meso ili pelene. Hvalila mi se da ukrade i Ariel od 5 kilograma. Valjda ne izgleda sumnjivo, k tome je s njom još i dijete u kolicima, prica nam ova trgovkinja.
Zuje na cepu Nutelle
Iako su alkoholna pica još uvijek najtraženija roba sitnih šanera po supermarketima, trgovci u posljednje vrijeme sve više uocavaju gradane koji kradu iz puke gladi.
Iz PR službi hrvatskih trgovackih centara dobivamo šture podatke o kradama u njihovim objektima koji se svode na to da su krade svakodnevnica, da ne mogu reci na koji nacin se protiv toga bore i da je na meti kradljivaca najcešce alkohol, no demantiraju ih incognito ispovijesti trgovkinja, ali i, primjerice, slucajevi zuja postavljenih ispod cepa Nutelle, koje je poceo postavljati Konzum.
Takoder, bili smo svjedoci dogadaja kad je jedan gospodin u Konzumu na odjelu suhomesnatih proizvoda zatražio stotinjak grama pršuta. No, nisu mu ga dali u ruke, vec ga je, na njegovu iznenadenje, trgovkinja odnijela na blagajnu umjesto njega. Kako se taj covjek mogao osjecati nego posramljeno? Baš kao i svatko kome u Kauflandu žele zaviriti u torbu. I tome smo jednom svjedocili.
Propisana pravila
- Pokažite torbu, molim vas, pitala je blagajnica u Kauflandu mladu ženu ispred nas.
- Zašto?
- Obaveza mi je da to tražim.
- Zašto bih vam ja pokazala svoju torbu?
- Zato što ste mi sumnjivi, rekla joj je blagajnica, na kojoj se vidjelo da da joj je neugodno zbog zadace koju obavlja.
Naposljetku je pogledala u tu torbicu (a i cijela fila na blagajni) i unutra nije bilo nicega osim osobnih stvari.
- Neka vam bude ovaj put, ali ocito je da vam sumnje nisu osnovane, procijedila je mlada žena. Tad ju je trgovkinja, ispricavši se, uputila na info punkt, gdje su napisana pravila ponašanja.
Izmedu ostalog, navedeno je da je objekt pod nadzorom videokamera. E, tada je mlada žena poludjela i komentirala neka joj drugi put najprije pokažu snimku s kamere kao dokaz da je nešto ukrala, a tek tada ce ona njima sadržaj svoje torbice.
Ma koliko se covjek osjecao poniženo kad ulazeci u Metro ne smije nositi osobnu torbicu, i to je poštenije nego kad te netko bez ikakva razloga sramoti na blagajni i prevrce po torbi.
No, vremena su teška, radnih mjesta sve je manje, place su sve tanje, ovrha sve više, samim time i krada. A trgovci to znaju, pa ponekad postaju agresivni i cesto neukusni u borbi protiv krade.