Hoće li se prepoloviti cijene mesa i vina iz EU?

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Kad Hrvatska 1. srpnja postane članica Europske Unije njezini će građani u trgovinama kupovati skuplje cigarete nego dan ranije, ali će telefonske razgovore i SMS poruke u roamingu, ako je riječ o zemljama članicama Europske unije, plaćati znatno jeftinije. Zasad su te dvije stvari jedine sigurne kad je u pitanju utjecaj ulaska Hrvatske u Europsku Uniju na cijene na domaćem tržištu.

Ni jedno ni drugo domaći proizvođači, trgovci ili telekomunikacijske tvrtke ne mogu izbjeći. Europska unija jasno je propisala minimalne trošarine na duhanske proizvode i Hrvatska ih još uvijek nije dosegnula, pa će cigarete poskupjeti, iako se Ministarstvo financija i proizvođači ne slažu koliko bi zbog novih trošarina trebala biti skuplja svaka kutija cigareta.

Isto je i s cijenama u roamingu, ali te je sve nejasnoće otklonio ministar Siniša Hajdaš Dončić ističući da od 1. srpnja minuta razgovora koja se naplaćivala po cijeni od 6 do 11 kuna, mora koštati 1,82 kune, a SMS poruke se s 1,6 do 3,2 kune moraju spustiti na 0,67 kuna. Za godinu dana slijedi još jedno smanjenje cijena za telefonske pozive na 1,44 kune, a za SMS poruke na 0,45 kuna.

Propisala je Vlada, slijedeći pravila EU i nove namete trošarine na automobile, ali dosad nitko nije precizno odgovorio na pitanje koliko će biti skuplja ili jeftinija pojedina vozila.

Najviše je nepoznanica oko onoga što građane možda najviše zanima - prehrambenih proizvoda. Pojedini trgovački lanci na velika zvona najavljuju pojeftinjenja zbog toga što se s ulaskom Hrvatske u EU ukida carina, koja se na meso, brašno, čokoladu, slatkiše obračunavala po stopi od pet do 40 posto, a na vino čak 50 posto.

Zasad se te niže cijene odnose na pojedine artikle, a tek će cijene koje će dućani na uvoznu robu iz EU-a naplaćivati od 1. srpnja pokazati je li ukidanje carina pogodovalo građanima ili samo uvoznicima i trgovcima.

Proizvodi više od 270 tisuća prehrambenih tvrtki iz EU ulazit će u Hrvatsku bez carine, ali vjerojatno se neće dogoditi rat sniženjem cijena za tako malo tržište.

Procjene kako bi hrana trebala pojeftiniti za 18 posto, temeljne su samo na prosječnoj carini, koja se dosad plaćala na te proizvode kod uvoza u EU. Međutim, malo je vjerojatno da će trgovci cijene uvoznog mesa ili mesnih prerađevina smanjiti za ukupni iznos carine koja se dosad plaćala po stopi od 40 posto ili da će iz cijene vina isključiti sve ono što je odlazilo na carinu od 50 posto. (J MARIĆ/Novi list)

CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.


Podijeli: Facebook Twiter