HNS će inicirati proglašenje punog gospodarskog pojasa na Jadranu, najavili su danas novinarima saborski zastupnici te stranke Nada Turina-Đurić i Petar Baranović. Potez je to koji štiti nacionalni, ali i zajednički, odnosno interes EU-a, rekao je Baranović navodeći da niz 'stvari' govori u prilog proglašenju gospodarskog pojasa.
Studija koju je naručio EU pokazala je da zajednička ribarska politika Unije nije dala rezultate, mora su devastirana i ekološki ugrožena, navodi Turina-Đurić. HNS želi inicirati da se temeljem te studije razgovara, da se sa susjedima i članicama EU-a dogovori odgovorno gospodarenje morem, kaže HNS-ova zastupnica i najavljuje da će stranka sa svojim inicijativom ići na saborska tijela te o svemu razgovarati s partnerima.
Baranović naglašava da Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP), ograničena varijanta gospodarskog pojasa, nikada nije zaživio, danas ga se ne može provoditi ni nad kim, pa gubi svaki smisao. Smatra da je i kod susjeda, koji su najžustrije reagirali na ZERP, sazrela svijest da će, ne poduzme li se nešto, Jadran postati mrtvo more, ustvrdivši da ribarstvo ima jak gospodarski i socijalni značaj za obje strane Jadrana. Nužne su kvalitetne mjere upravljanja i nadzora, naglašava HNS-ov zastupnik i poručuje da Hrvatska u formiranju zajedničke ribarske politike mora biti jedan od lidera, jer ima tradiciju i stručnjake.
"Dvadeset godina ispod moga broda i nogu umiralo je more", ističe Baranović i poručuje da si Hrvatska ne smije dopustiti da, u suradnji s drugima, ne poduzme ništa u polaganom umiranju Jadrana.
Iz Bruxellesa je u srpnju stigla ocjena kako je uspostava isključivih gospodarskih pojasa u Sredozemlju dobar način upravljanja resursima koji može pridonijeti održivom rastu. Europska komisija predstavila je studiju u kojoj se navodi kako "postoje goleme, neiskorištene prilike" u Sredozemnom moru, koje bi se mogle iskoristiti upravo uspostavom isključivog gospodarskog pojasa u Sredozemlju.
Komisija pritom naglašava da "proglašavanje i uspostava pomorskih zona ostaje suvereno pravo svake obalne države". Sredozemne obalne države, smatraju u Bruxellesu, mogle bi se dogovoriti o pomorskim zonama temeljem UN-ove konvencije o pravu mora. (Hina)