HDZ: Ovaj zakon o oplodnji je hrvatska tragedija

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) poduprla je izjavu stalnog vijeca Hrvatske biskupske konferencije (HBK) o Konacnom prijedlogu zakona o medicinski pomognutoj oplodnji (MPO), koji HBK smatra duboko nemoralnim i nehumanim, i smatra da pobjeda na izborima predlagateljima zakona ne daje neogranicenu vlast nad životom i smrcu niti im daje otvorene ruke za urušavanje temeljnih vrijednosti poput braka i obitelji.

"Podupiremo izjavu HBK te gradansku inicijativu 'I ja sam bio embrij', a podici cemo sve stranacke resurse u organizaciji referenduma o tom pitanju", rekao je na današnjoj konferenciji za novinare potpredsjednik HDZ-a Damir Jelic. Istaknuo je da je taj zakon pitanje života i smrti te da je nevjerojatno da se o tome danas uopce treba raspravljati.

"Težnja za životom u tom zakonu sije smrt, što je krajnje neprihvatljivo", rekao je Jelic i dodao da se zakon o MPO-u može svrstati u razinu najgorih hrvatskih tragedija.

"Trideset posto zametaka ne preživljava zamrzavanje, a onaj koji ih zamrzava zna da ce njih toliko biti uništeno", rekao je ginekolog Ante Corušic, isticuci da podupire želju bracnog para - muškarca i žene da im suvremena medicina omoguci sve što im može dati, ali bez zamrzavanja zametaka i bez heterologne oplodnje i doniranja jajnih stanica.

"Taj zakon iritira veliku vecinu hrvatskih gradana, s njime se ne slaže ne samo Katolicka crkva, nego i islamska i židovska zajednica te Srpska pravoslavna crkva", rekao je, dodajuci da je taj zakon "samo jedan od mnogih iritantnih postupaka ove vlasti koji je poceo ukidanjem pokroviteljstva nad komemoracijom na Bleiburgu, nastavljen stalnim zahtjevima da se vjeronauk izbaci iz škola te odlukom da se ne gradi pelješki most".

"Prošle godine u Hrvatskoj je bilo 43 tisuce novorodencadi, svega njih jedan i pol posto bilo je zaceto metodama umjetne oplodnje, a kolege koji se bave tim pitanjem olako se odlucuju na umjetnu oplodnju, a da prije nisu pokušali napraviti neke druge metode lijecenja neplodnosti, primjerice rekonstrukciju jajovoda", rekao je Corušic.

Smatra da su predlagatelji zakona ljudi koji imaju svoje privatne poliklinike, a stvorena je i korporativna mreža privatnih i državnih poliklinika u kojima se dobro zaraduje.

Osvrnuo se na izjavu ministra zdravlja Rajka Ostojica po kojoj je Europski odbor za umjetnu oplodnju priopcio da je hrvatski zakon najbolji i da ce ga kopirati cak i druge zemlje Europske unije, isticuci da ona nije tocna jer Europski odbor za umjetnu oplodnju "kao takav ne postoji".

Europska komisija rekla je da svaka država ovisno o svjetonazoru donosi taj zakon po svojoj mjeri "i nema nikakvih direktiva Europske komisije da mi moramo imati takav zakon", istaknuo je.

Kosor: o MPO-u treba odluciti na referendumu

Saborski Odbor za obitelj, mladež i sport danas je vecinom glasova podržao Vladin konacni prijedlog Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji (MPO), a protiv su bili zastupnici HDZ-a, medu kojima je Jadranka Kosor apelirala da o tom zakonu odluce gradani na referendumu.

Kosor, predsjednica odbora, u raspravi je istaknula da je rijec o osjetljivom zakonu za koji politika tj. parlament treba naci snage da problematiku koju regulira zakon pokuša uskladiti sa stvarnim životom ljudi.

- To ne bio smio biti predmet politickog prepucavanja zbog razlicitih svjetonazora, kazala je, istaknuvši svoj stav da život pocinje prirodnim zacecem i završava prirodnom smrcu te da u tom smislu nije sklona donošenju zakona kako ga predlaže Vlada.

- Taj je zakon upravo tema o kojoj bi se trebao provesti referendum. Ovako cemo se unedogled prepucavati, porucila je Kosor vladajucima.

I njezin stranacki kolega Ante Babic ustvrdio je kako život pocinje zacecem te da u tom smislu predloženi zakon smatra kršenjem prava na život i ustavnih nacela o ljudskim pravima, posebno zbog dopuštanja zamrzavanja jajnih stanica koje smatra zacetom djecom.

Kao i Kosor, neprimjerenim smatra da su za kršenje zakona predvidene tek prekršajne, ne i kaznene sankcije, upozorivši da zakon otvara prostor brojnih manipulacijama i nezakonitostima koje treba rigorozno kažnjavati.

Suncana Glavak (HDZ) prigovorila je odredbi po kojoj bi se ogranicenje od šest postupaka MPO-a na teret HZZO-a odnosilo i na žene koje su se vec podvrgavale tim postupcima po važecem zakonu.

Odgovorila joj je pomocnica ministra zdravlja Ljubica ?ukanovic, istaknuvši da se to ogranicenje odnosi samo na postupke u kojima se koristi stimulacija, s obzirom na upozorenja medicinske struke da previše takvih postupaka stimulacije šteti zdravlju žene.

Na apel predsjednice Odbora o raspisivanju referenduma, ?ukanovic je rekla kako bi, kada bi o necemu odlucivala na referendumu, htjela da to bude nešto što se na nju odnosi, odnosno da nisu svi gradani primorani lijeciti se od neplodnosti.

Odgovorila je i na stavove HDZ-a da život pocinje zacecem. "Nama kao predlagatelju nije bila namjera i želja propisivati kada pocinje život, nego propisati nacine i postupke MPO-a", porucila je, napominjuci da je zakon u potpunosti uskladen s propisima EU.

S njom se složila i Sonja Koenig (HNS), isticuci kako zakon nikoga ne prisiljava da se podvrgne umjetnoj oplodnji vec daje izbor svakome da sam odluci. "Tu odluku ni za koga ne može donijeti ni jedna vjerska zajednica, ni jedna udruga, ni jedna država. Država mora osigurati zakone kojima ce svima koji žele postati roditelji omoguciti da to i postanu", naglasila je. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter