Svakoj osobi s poplavljenih područja koja je imala prijavljeno prebivalište na tom području 16. svibnja ove godine bit će tijekom idućeg tjedna isplaćena novčana pomoć od 4.000 kuna, odlučio je na današnjoj sjednici Glavni odbor Hrvatskog Crvenog križa (HCK).
Na taj će način biti isplaćeno 35 od ukupno 63 milijuna kuna koji su putem donatorskog računa i žiro-računa HCK-a prikupljeni u akciji pomoći za stradale u poplavama, a pomoć će primiti 8.723 osobe koje se nalaze u evidenciji HCK-a.
Novčana pomoć bit će podijeljena putem poštanskih ureda na područjima županija pogođenim poplavama, a pomoć će dobiti i novorođena djeca čiji roditelji ispunjavaju kriterij mjesta prebivališta, rekao je na konferenciji za novinare nakon sjednice Glavnog odbora predsjednik HCK-a Josip Jelić.
Budući da će nakon te podjele sredstava uslijediti još jedna, Jelić je pozvao sve koji se dosad nisu evidentirali, a ispunjavaju kriterij za dodjelu novca, da se jave u društva HCK-a.
Glavni odbor HCK-a istodobno je danas donio odluku kojom se odustalo od tri planirana programa putem kojih se trebalo nabaviti opremu za kuće na poplavljenim područjima, čime se željelo spriječiti bilo kakve sumnje na manipulaciju novcem.
Jelić se osvrnuo i na, kako je rekao, "nevjerojatnu medijsku hajku na HCK", zbog koje ljudi prestaju s donacijama i uplatama Crvenom križu. Prozvao je medije koji su proteklih dana prenosili izjave ministara i općinskih načelnika da pomoć ne dolazi na poplavljena područja, te poručio da su djelatnici i volonteri HCK-a u proteklom razdoblju učinili sve kako bi pomogli stradalima.
Jelić je "nevjerojatnim" nazvao optužbe da HCK nije u proteklom razdoblju dao nikakvu pomoć Gunji, kao i prozivke zbog oročenja 25 milijuna doniranih kuna. Upravo zahvaljujući jednomjesečnom oročenju tog iznosa, ukupnim sredstvima za pomoć pridodane su skoro 44.000 kuna, ističe Jelić.
Jelić i izvršni predsjednik HCK-a Rober Markt priznaju da se možda moglo s isplatom novca krenuti nešto ranije, no ponavljaju kako za to nisu imali jasne evidencije i kriterije.
Ipak, ističu kako nema sukoba s Vladom, u kojoj imaju izvrsne kontakte s pojednim resorima, zbog čega su i zatražili koordinaciju Vlade u raspodjeli pomoći.
Glavni odbor HCK-a danas je također odlučio da se sredstava prikupljena za pomoć stradalima u poplavama u BiH i Srbiji predaju tamošnjim organizacijama Crvenog križa.
Načelnik Gunje zadovoljan odlukom Crvenoga križa
Načelnik općine Gunja Hrvoje Lucić izrazio je danas zadovoljstvo odlukom Glavnog odbora Hrvatskoga Crvenog križa da će svakoj osobi s poplavljenih područja koja je imala prijavljeno prebivalište na tom području 16. svibnja ove godine biti isplaćena novčana pomoć od 4.000 kuna.
- Sve do sada nisam bio upoznat s tom odlukom, ali - ako je to tako, mislim da je to dobra odluka, iako je Crveni križ to trebao učiniti puno ranije, a ne tisuće stradalnika s poplavljenih područja ostaviti bez konkretne pomoći, rekao je novinarima Lucić.
Po njegovim riječima, Hrvatski Crveni križ imao je krivi odnos prema stradalnicima s poplavljenih područja i umjesto da im pomogne da što prije stanu na noge, pomoć te organizacije je izostala ili je bila nedovoljna.
- Ne želim se više prepirati s njihovim ljudima. Rekao sam što sam rekao i stojim iza toga. Nezadovoljni smo onim što je poduzeo Crveni križ, poglavito u Gunji, u kojoj nema nijedne kuće koja nije bila poplavljena, a ljudima nije dano gotovo ništa, istaknuo je Hrvoje Lucić.
Predsjednik Državnog povjerenstva za procjenu šteta od elementarne nepogode, saborski zastupnik Damir Rimac izrazio je pak neslaganje s odlukom Glavnog odbora Crvenog križa ističući da su se trebali odrediti kriteriji po kojima bi se novac dijelio, a ne da svatko dobije po četiri tisuće kuna bez obzira na to koliku štetu imao.
- Linearno raspoređivanje sredstava nikada nije bilo dobro. Netko je izgubio kuću i sve što ima i dobit će četiri tisuće kuna, koliko i onaj kome je možda poplavljeno bilo samo dvorište ili njiva, ali ne i kuća, upozorio je Rimac. (Hina)