Hasanbegović: Premještanje ploče iz Jasenovca je bizarno rješenje, Vlada neodlučna i besciljna

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Premještanje spomen ploče s pozdravom »Za dom spremni« iz Jasenovca u Novsku u četvrtak su komentirali saborski zastupnici, koji su u skladu sa svojim svjetonazorom zauzeli suprotna stajališta – od toga da je riječ o bizarnom neprincipijelnom rješenju, do toga da ustaški pozdrav treba maknuti iz hrvatskog javnog prostora.

Zlatko Hasanbegović iz stranke Neovisni za Hrvatsku rekao je novinarima da nije sudjelovao u postavljanju ni skidanju te ploče. »Iznio sam svoje jasno načelno stajalište da ploča sa zakonitim simbolima zakonite hrvatske ratne postrojbe može biti u bilo kojem dijelu Hrvatske«, rekao je Hasanbegović.

Za uklanjanje ploče rekao je da predstavlja »bizarno neprincipijelno rješenje» jer, kako je protumačio, to znači da ploča s oznakom HOS-a može biti u bilo kojem dijelu Hrvatske, osim na području općine Jasenovac.

Dodao je kako može čak prihvatiti interpretacije s konferencije za novinare da je to pitanje konačno skinuto s dnevnog reda, a simbol HOS-a je trajno ozakonjen u svom izvornom obliku.

Komentirajući Vladine poteze u vezi tog pitanja Hasanbegović ju je optužio za neodlučnost i besciljnost »pod parolom stabilnosti«.

»Zapravo Vlada izbjegava bilo kakve odlučne državničke poteze, dakle ovdje se vodi politika od danas do sutra, pod parolom stabilnosti, bez ikakvog dubljeg vrijednosnog i državničkog i svjetonazorskog cilja«, ocijenio je Hasanbegović.

Ustvrdio je kako on od prvog dana artikulira stajalište da taj slučaj zapravo ni ne postoji, već su ga nametnuli »politički trgovci i reketari na kojima počiva Vlada gospodina Plenkovića«.

Čelnik HSS-a Krešo Beljak drži, pak, kako se hrvatsko društvo nalazi u dubokom moralnom problemu.

»Nismo sami sa sobom riješili tko je dobio Drugi svjetski rat, između 1941. i 1945. godine. Očito prosvjetni sustav nije napravio svoje i imamo 27 godina školstvo koje producira mlade ljude koji imaju dvojbu oko Drugog svjetskog rata«, kazao je Beljak.

Smatra da bi trebali živjeti u 2017. godini, a sve ono što nas veže uz fašizam i nacizam, u što svakako spada pozdrav »Za dom spremni«, treba maknuti iz javnih prostora Hrvatske. »Franjo Tuđman je to uspješno napravio 1991. ali, na žalost, ljudi koji vode Hrvatsku 2017. to nisu u stanju«, ustvrdio je Beljak.

Zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić rekao je kako je premještanje ploče odluka HOS-a. Upitan smeta li grb manjinskim zastupnicima i HNS-u, Brkić je kratko odgovorio: »Ako je njima sporan, to je njihov problem«. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter