Haaški će sud izreći 30. svibnja nepravomoćnu presudu protiv bivšeg šefa srbijanske službe državne sigurnosti (SDB) Jovice Stanišića i bivšeg zapovjednika jedinice za specijalne operacije SDB-a Franka Simatovića, optužene za ratne zločine u Hrvatskoj i BiH, objavio je u srijedu Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Haaški su tužitelji u završnim podnescima u siječnju ove godine zatražili da ih se osudi na kaznu doživotnog zatvora.
"Uzimajući u obzir težinu zločina koji im se stavljaju na teret, ulogu koju je svaki od optuženih igrao u njima... tužiteljstvo predlaže sudu da ih, u slučaju da ih proglasi krivima po svim točkama optužbe, osudi na kaznu doživotnog zatvora", navelo je tužiteljstvo.
"Kao ključni pripadnici udruženog zločinačkog pothvata Stanišić i Simatović su ubijali, deportirali, prisilno preselili i prognali tisuće ne-Srba tijekom gotovo pet godina s velikih područja Hrvatske i BiH. Bili su nezamjenjivi u uspješnoj provedbi zajedničkog plana zločinačkog pothvata koji je s područja koja su bila njihov cilj uglavnom ispraznio ne-Srbe koji su tamo živjeli u 1990.", napisali su tužitelji.
Obrana je pak tražila njihovo oslobađanje smatrajući da im nisu dokazani zločini.
Tužiteljstvo tereti Stanišića i Simatovića da su sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu kojemu je cilj bio uklanjanje većine ne-Srba iz velikih dijelova Hrvatske te BiH od 1991. do 1995. U tom pothvatu bili su, uz dvojicu optuženih, bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević te vođe bosanskih i hrvatskih Srba Ratko Mladić, Radovan Karadžić, Biljana Plavšić, Milan Martić, Goran Hadžić i Milan Babić, vođa srpskih radikala Vojislav Šešelj i zapovjednik paravojnih postrojbi Željko Ražnatović Arkan.
Optužnica u pet točaka tereti Stanišića i Simatovića za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene na području Hrvatske i BiH progonom, ubojstvima, deportacijama i drugim nečovječnim djelima.
Iako je tijekom suđenja tužiteljstvo odustalo od optužbi za pokolj na Ovčari, tužitelji dvojicu i dalje terete za progon nesrpskog stanovništva s područja tzv. SAO Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema, a što uključuje i Vukovar. Izvođenje dokaza na suđenju završeno je krajem svibnja prošle godine.
Stanišić je, nakon što je bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić pravomoćno oslobođen odgovornosti za raketiranje Zagreba, jedini dužnosnik tadašnje vladajuće srbijanske garniture kojemu se sudi za ratne zločine u Hrvatskoj.
Haaško tužiteljstvo za zločine u Hrvatskoj tereti još i vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja u sklopu udruženog zločinačkog pothvata predvođenog Miloševićem, no on je tada bio pripadnik oporbe. Nepravomoćna presuda bit će mu izrečena 30. listopada ove godine. (Hina)