Znanstvenici, čiji je rad objavljenu časopisu Cephalalgia, utvrdili su na temelju podataka o pojavi glavobolja i vremenskim prilikama da je na području dvije američke savezne države vjerojatnost pojave migrena porasla za 28 posto u danima kad je u krugu od 40 kilometara bilo grmljavinsko nevrijeme.
"Vrlo smo iznenađeni i zadovoljni rezultatima jer je ovo prvo istraživanje koje povezuje sijevanje munja i migrene", kaže voditelj istraživanja Vincent Martin s medicinskog fakulteta sveučilišta u Cincinnatiju.
Migrene su teške glavobolje i ponekad su praćene osjetljivošću na svjetlo, vizualnim halucinacijama ili mučninama koje mogu onesposobiti osobu koja od nje pati na više sati ili dana. Od migrena najviše pate žene.
Martin kaže da su okidači za migrenu stres, pomanjkanje sna ili dehidracija. Ranija istraživanja povezala su migrene i s povišenim atmosferskim tlakom, vrućinom i visokom vlagom.
Za potrebe istraživanja znanstvenici su obradili podatke iz osam vremenskih stanica na području saveznih država Ohio i Missouri, te su ih usporedili sa zdravstvenim dnevnicima koje je na području tih stanica vodilo 90 osoba, starih od 18 do 65 godina, koje pate od migrena.
Osim što su utvrdili da grmljavinsko nevrijeme u krugu od 40 kilometara od doma povećava izglede za migrenu za 28 posto, utvrdili su da za 31 posto rastu izgledi za bilo koju vrstu glavobolje.
Martin kaže da rezultati istraživanja pokazuju da su loše vremenske prilike odgovorne za jednu do tri dodatne migrene mjesečno.
Znanstvenici smatraju da elektromagnetski valovi i ozon koji stvaraju munje mogu igrati ulogu u nastanku migrena, a neki nude i teoriju da grmljavinsko nevrijeme povećava koncentraciju alergena u okolišu. (Hina/Reuters)