Grčić: Pomak u konkurentnosti je impresivan

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branko Grčić ocijenio je da rezultati izvješća Svjetske banke "Doing Business 2016." pokazuju golem skok Hrvatske u konkurentnosti, a hrvatski pomak u dvije godine, s 89. na 40. mjesto, smatra impresivnim.

Najnoviji podaci iz izvješća Doing Business pokazuju "ogroman iskorak u konkurentnosti, posebno u zadnje dvije godine", rekao je Grčić na konferenciji za novinare.

"Hrvatsko 40. mjesto od 189 analiziranih zemalja je vrlo, vrlo visoko, posebno s obzirom na prilike u zadnjih pet-šest godina i velik napor Vlade", izjavio je Grčić. Dodaje da posebno raduje što je Hrvatska preskočila najveći dio zemalja iz jugoistočne Europe, ali i zemlje poput Belgije, Italije i Mađarske.
Grčić ističe da rezultat Hrvatske na ljestvici Doing Business nije slučajan i da je rezultat Vladinih napora, čemu je, kako kaže, pridonijelo i hrvatsko članstvo u EU-u. Zaključuje da je Hrvatska sve poželjnija destinacija za poslovanje i investiranje.
Na novinarske primjedbe da je Hrvatska u zadnjih godinu dana prema novoj metodologiji zapravo pala na Doing Business ljestvici za jedno mjesto, Grčić odgovara da je njezin napredak u zadnje dvije godine nepobitan.
Za ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka hrvatski rezultat je dokaz da sadašnja Vlada ima viziju i znanje, za razliku od prošle. Opoziciji zamjera što, kako je rekao, tvrdnjama o hrvatskom gospodarstvu kao jednom od najgorih na svijetu ruši ugled zemlje. Za Vrdoljaka to nije domoljublje nego bezobrazluk.
Ministar pravosuđa Orsat Miljenić ističe pak da bi hrvatska pozicija na ljestvici Doing Business bila i bolja da je Svjetska banka u obzir uzela Vladine poteze od lipnja naovamo, a to su očekivano bitno pojeftinjenje pokretanja posla od 1. studenoga, ubrzanje uknjižbe vlasništva i rješavanja trgovinskih sporova te novi stečajni zakon.
Upitan očekuje li popuštanje Europske komisije Hrvatskoj u Proceduri prekomjernog deficita s obzirom na migrantsku krizu, što je kao mogućnost najavljeno iz EU-a, potpredsjednik Grčić je odgovorio da nema velika očekivanja, a da Hrvatska radi na ispunjenju zadaća iz te procedure te dio novca za podmirenje troška izbjeglica očekuje od EU-a.
Na pitanje bi li Vlada u slučaju pada zakona o konverziji kredita u francima produljila fiksiranje tečaja te valute prema kuni, što je danas aktualizirala Udruga Franak, Grčić je odgovorio da Vlada ima i druga rješenja, a banke pozvao da ne kalkuliraju i poštuju zakon.

Svjetska banka: Ohrabruje napredak u području olakšanja poslovanja u Hrvatskoj

Hrvatska je u najnovijem izvješću Svjetske banke "Doing Business 2016." po uvjetima poslovanja zauzela 40. mjesto među ukupno 189 zemalja svijeta.
U najnovijem izvješću Svjetska banka je izmijenila metodologiju, pa je tako lani Hrvatska prema novoj metodologiji zauzela 39. mjesto, a ne 65. kako je prvotno bilo objavljeno.
U novom je izvješću Hrvatska u kategoriji međunarodne trgovine za zabilježila maksimalnih 100 bodova te je u rangu najuspješnijih u toj kategoriji. Po izvršenju ugovora zauzela je 10. mjesto, a slijedi zaštita manjinskih dioničara, s plasmanom na 29. mjesto. Po plaćanju poreza Hrvatska zauzima 38. mjesto, rješavanju nelikvidnosti 59. mjesto, a po uknjižbi imovine 60. mjesto.
Na 66. mjesto se svrstala po dostupnosti električne energije, 70. po dostupnosti kredita, a na 83. je mjestu po pokretanju poslovanja. Najslabiji plasman Hrvatska bilježi u izdavanju građevinskih dozvola, gdje zauzima 129. mjesto od 189 zemalja svijeta.
Iz Svjetske su banke poručili da su izvršenje ugovora i presuda olakšani uvođenjem elektroničkog sustava za praćenje javne prodaje pokretnina te pojednostavnjenjem postupka ovrhe u cjelini.
Hrvatska je, priopćeno je, posebno dobre rezultate postigla u pogledu novog indeksa kvalitete upravljanja pravosuđem, pri čemu je za podindeks koji se odnosi na analizu IT infrastrukture sudova dobila najveću moguću ocjenu (5 od 5 bodova) što, među ostalim, obuhvaća sustave za rješavanje trgovačkih predmeta i tražbina male vrijednosti.
Osim toga, Hrvatska spada među samo šest gospodarstava koja su ostvarila 5,5 od 6 bodova za novi podindeks kojim se ispituje primjena tehnika za upravljanje predmetima (e-spis).
Kada je riječ o pokazatelju Upis vlasništva, Hrvatska je napredovala na ljestvici zahvaljujući uvođenju novog indeksa kvalitete zemljišnih evidencija te se našla među 45 posto top gospodarstava.
Kada je riječ o pokazatelju Izdavanje građevinskih dozvola, u Hrvatskoj je uveden novi indeks nadzora kvalitete novih zgrada te je ostvarila 12 od 15 mogućih bodova. Hrvatska je posebno dobre rezultate postigla u pogledu kvalitete propisa o građenju, kontrole kvalitete tijekom i nakon izgradnje te zahtjeva o profesionalnom certificiranju, priopćeno je iz Svjetske banke.
"Ohrabruje nas napredak koji su nadležna tijela ostvarila u području olakšanja poslovanja za poduzetnike i ulagače u Hrvatskoj. Takve je napore potrebno održati i dodatno produbiti u nadolazećim godinama. Bržom provedbom ovih regulatornih reformi ne samo da će se poboljšati ulagačka klima i potaknuti otvaranje radnih mjesta, nego će se ubrzati i oporavak gospodarstva, zahvaljujući privlačenju ulaganja privatnog sektora”, izjavio je Carlos Pińerúa, voditelj Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter