Drugo izdanje festivala podvodnog filma Bijeli lav završeno je podjelom nagrada na Crvenom otoku. Strucni žiri, u kojem su bili Dana Budisavljevic iz Hrvatske, Peter Lombar iz Slovenije i Dean Lalic iz Hrvatske festivalski su Grand Prix dodijelili Steveu Lichtagu iz Ceške za film "Posljednji lovci".
Najboljim filmom snimljenim u moru proglašen je "Beneath The Surface" Dragana Milutinovica iz Srbije, a u slatkoj vodi "Krupajsko vrelo" Vladimira Taleskog, takoder iz Srbije. Nagradu za najbolji ekološki film dobio je Andrew Stevenson s Bermuda za "Where the Whales Sing", kojem je pripala i nagrada publike. Posebna nagrada žirija pripala je filmu "Shark Culture" Joea Romeira i Billa Fishera iz SAD-a.
Nakon prošlogodišnjeg revijalnog programa festival je u drugom izdanju postao medunarodni i natjecateljski. Za ovogodišnju nagradu, koja nosi ime festivala nazvanog po kamenom lavu koji krasi brojna rovinjska zdanja, natjecalo se 20-ak podvodnih filmova. Njihovi su autori iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bermuda, Austrije, Nizozemska, Južne Afrike, Ceške, SAD-a i Njemacke, a snimljeni su u morima, rijekama i jezerima diljem svijeta. Na festivalu su se natjecali dokumentarni, umjetnicki i angažirani filmovi, a medu njima i jedan glazbeni spot.
Festival je lani pokrenuo Ronilacki centar Puffer s Crvenog otoka, a uz Maistru kao suorganizatori se ove godine pojavljuju Turisticka zajednica Rovinja te Pucko otvoreno ucilište pa se dio programa za Dan grada održavao i u Multimedijalnom centru te kazalištu Gandusio. Nakon otvorenih dana festivala i interaktivnih, edukativna radionica za osnovce festival je otvoren u petak projekcijama natjecateljskih filmova u Gandusiju, nakon kojih je prikazan atraktivni Disneyev film "Oceans" iz 2009. godine.
U subotu navecer filmovi su se prikazivali na otvorenome, na trgu ispred MMC-a. U MMC-u je postavljena izložba podvodnih fotografija hrvatskih autora Marjana Radovica, Marina Brzaca i Danijela Frke, koja se može pogledati do kraja ovog tjedna. Radovic je tom prigodom publici objašnjavao znacajke makro, umjetnicke, povijesne i komercijalne podvodne fotografije.
Do sada je imao osam samostalnih izložbi, a najvrjednija mu je nagrada na natjecanju Underwater photography 2010. Službeni je podvodni fotograf i snimatelj brojnih prvenstava u ronjenju, suradnik specijaliziranih casopisa za more u zemlji i inozemstvu i autor originalnog projekta "Pogled u plavo" kojim fotografije hrvatskog mora i bazena predstavlja na podvodnim izložbama.
Marino Brzac je svojom kamerom snimio mnoge TV-projekte i nekoliko svjetskih prvenstava u ronjenju na dah i drugih podvodnih prvenstava. Snimatelj je brojnih arheoloških ronilackih ekspedicija Ministarstva kulture, a najveci su mu uspjesi nagradivani serijal "Veliki brodolomi Jadrana" i dokumentarni film "Deth at down" za History chanel. Pobjednik je državnog prvenstva u podvodnoj fotografiji 2009., a na svjetskom prvenstvu u Južnoj Koreji ušao je medu prvih deset.
Danijel Frka se bavi istraživanjem jadranskog pomorstva i zrakoplovne povijesti na hrvatskim prostorima. S Brzacom je autor i scenarist dokumentarca "Viški brodolomi" te koautor serije "Veliki brodolomi Jadrana". Ove je godine osvojio broncanu medalju na Svjetskom prvenstvu u podvodnoj fotografiji u Turskoj u kategoriji "Ambijent s modelom".
(A. POKRAJAC)