Poput biblijske zvijezde betlehemske, svjetleca zvijezda repatica sa zvonika župne crkve sv. Vida, Modesta i Kresencije na Bogojavljenje ili blagdan Sveta tri kralja pozivala je ljude da pohrle u Gracišce i svjedoce prikazanju živih jaslica.
Kad su utihla vecernja zvona, kad je odzvonila Zdravomarija, na Placu kojim dominira crkva Blažene Djevice Marije s pocetka 15. stoljeca, pojavio se božji glasnik, andeo Gabrijel, kojeg je predstavljala Lucija Mijandrušic, koji je Mariji (Tihani Valenta), po biblijskom scenariju navijestio zacece po Duhu Svetomu, a njenog biblijskog zarucnika Josipa, u ovoj prigodi Tihaninog supruga Nevena, u snu izvijestio da ce Marija roditi Božjeg sina kojem ce nadjenuti ime Isus.
U vrijeme koje se bližilo Isusovom rodenju rimski car August zapovjedio je popisivanje stanovništva pa su trudna Marija i Josip krenuli put Betlehema, gdje su se trebali popisati jer je Josip bio iz roda kralja Davida.
Put, od Nazareta, zapravo od Placa do ulaza u Betlehem, kod crkve sv. Antuna, gracaška Marija i Josip prošli su ulicama u kojima su kostimirani Gracišcani prikazali kako se nekoc u tom kraju na žrvnju mljelo žito i kako se u krušnoj peci pekao kruh, a prikazali su i tradicijskog stolara.
Na ulazu Betlehem, pod voltom crkve sv. Antuna, Rimljani su popisivali stanovništvo, pa tako i Mariju i Josipa iz Nazareta. Prolazeci Grcišcem, koje se za tu prigodu vratilo dva tisucljeca u prošlost, Josip i Marija, ali i tisuce posjetitelja, prolazili su uz klesara, kovaca, postolara, pletaca košara… i mnoga druga uprizorenja starih zanata i danas zaboravljenih tradicijskih kucanskih i poljskih poslova.
Pred kraj puta Josip i Marija pojavili su se u svratištu, u zgradi Špitala - nekadašnje ubožnice u kojoj su davnih stoljeca živjeli siromašni Gracišcani, ali zbog popisa ne mogaše ovdje naci prenocište. Sveta se obitelj skrasila u štalici podignutoj uz zvonik župne crkve.
Kad su ušli u štalicu, zavladala je tama, a kad su se, nakon nekoliko trenutaka, opet ukljucila svjetla, u Marijinom (Tihaninom) narucju pojavila se beba Isus, zapravo njena kci Paola, prizor koji su Gracišcani izvanredno docarali. Na scenu ponovo stupa andeo Gospodnji koji je pastire, koji su svoja stada cuvali u okolici, izvijestio da se u štalici rodio Spasitelj.
Na nebu, gracaškom zvoniku, pojavila se i zvijezda repatica koja je trojici mudraca, kraljeva s Istoka, pokazala mjesto Isusova rodenja. U završnom prizoru pred Svetom obitelji pojavljuju se tri kralja Gašpar, Melkior i Baltazar, koje su vec prema tradiciji uprizorili Ivan Mijandrušic, Josip Bažon i Marijan Klaric.
Nakon prikazanja, kojem je drevno Gracišce, upravo zato što stoljecima nije mijenjalo izgled, bilo idealna pozornica, svetoj su se obitelji poklonili brojni vjernici, a uz njih Gracišce su napucili i brojni znatiželjnici koji su željeli vidjeti žive jaslice.
Iako danas mnogi jaslice poistovjecuju samo s figurativnim prizorom u crkvama, jaslice zapravo potjecu od srednjovjekovnih igrokaza, a prve jaslice sa živim ljudima i životinjama postavio je sv. Franjo Asiški u talijanskom Grecciju blizu Assisija 1223. godine, gdje je sa subracom u šumskoj špilji slavio polnocku.
Slijedeci tu tradiciju Gracišcani, predvodeni Alenom Bažonom, Ivanom Mijandrušicam i Aldom Sinkovicem, uprilicili su 2008. žive jaslice. Iako su se slicni programi pojavili i u drugim mjestima, zanimanje za žive jaslice u Garcišcu veliko je i ne jenjava pa osim domacih posjetitelja ovo jedinstveno prikazanje dolaze pogledati i ljudi iz drugih krajeva, a našlo se i u ponudi nekih turistickih agencija.
Gracišcani pozivaju sve koji žele sudjelovati u njihovom živim jaslicama da im se pridruže pa su tako i glavni ovogodišnji akteri, Marija, Josip i mali Isus, stigli s Picanštine, ali su im korijeni na Gracašcini, pojašnjava Bažon.
Uprizoriteljima se pridružio Serdo Valic sa svojim mihom i prijeteljima, što Bažonu daje nadu da ce se u prosincu ove godine, živim jaslicama pridružiti i drugi.
U ovom spektaklu sudjelovalo je 130 kostimiranih Gracišcana sa svojom opremom, alatima i domacim životinjama, a dogadanje je božicnim pjesmama pratio zbor mjesne župe sv. Vida. Za ovu je prigodu u Špitalu bila postavljena izložba jaslica i božicnih cestitki, a na tržnici s kostimiranim trgovcima moglo se nabaviti ponešto od domacih proizvoda te izvornih gracaških suvenira.
Uz kuhano vino i domace slastice, posjetitelji živih jaslica u nocnom su ugodaju drevnog Gracišca, ovog Božica i blagdana Sveta tri kralja, uživali do kasnih sati.