Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u utorak je u posebnom intervjuu za javni servis BHT 1 izrijekom potvrdila kako se ni na koji način neće miješati u unutarnja pitanja BiH te kako odluku o tome kako će ta zemlja funkcionirati prepušta ljudima koji u njoj žive.
Ona je Hrvatima koji žive u BiH poručila kako cijeni dijelove deklaracije Hrvatskog narodnog sabora (HNS) kojima su prošlog tjedna potvrđena domoljubna osjećanja prema toj zemlji ali je istaknula i kako oni ne trebaju očekivati da će Hrvatska biti ta koja će odlučivati o tome kako će oni živjeti u BiH.
"Apsolutno se ne želim miješati u unutarnja pitanja. Ja vjerujem da je hrvatski narod i njegovi legitimni predstavnici dovoljno zreo i sposoban sam se izboriti za svoja prava i u dogovoru s ostala dva naroda riješiti ta pitanja", kazala je hrvatska predsjednica.
Potvrdila je pri tom kako će Hrvatska poduprijeti sva "legitimna rješenja" do kojih se na taj način dođe.
Grabar-Kitarović je najavila i kao će osobno uporno u kontaktima s predstavnicima međunarodne zajednice uvijek imati na umu i BiH odnosno njen put ka europskim i euroatlantskim integracijama.
"To je ono što kao međunarodna zajednica možemo zajedno učiniti da djelujemo kao katalizator tih promjena. Svi se moramo složiti i u BiH i u međunarodnoj zajednici da još uvijek poluge vlasti u BiH ne funkcioniraju i da unutarnji sustav treba rješavati i nadograđivati", kazala je hrvatska predsjednica ponovivši kako je odluka o tome kako to napraviti "isključivo" na onima koji žive u BiH.
Odgovarajući na pitanje gdje su granice između skrbi za Hrvate izvan Hrvatske i miješanja u unutarnje poslove druge zemlje, predsjednica Grabar-Kitarović je kazala kako su obveze o skrbi za prava Hrvata izvan domovine koje proistječu iz hrvatskog ustava jasne.
"Naša je obveza brinuti da se ta prava realiziraju... To ne znači uređivati unutarnje stanje (u BiH) nego bdjeti nad time da je proces takav da se hrvatski narod u BiH s druga dva naroda dogovara o formi svoje participacije u vlasti i naravno pune konstitutivne i svake druge vrste jednakopravosti. I tu prestaje miješanje u unutarnja pitanja", kazala je hrvatska predsjednica.
Grabar-Kitarović: Puna potpora BiH uz poštivanje njezina suvereniteta
Potvrdila je u utorak u Sarajevu da će se zauzimati za punu potporu Bosni i Hercegovini na njezinu putu k euroatlantskim integracijama pri čemu će se strogo voditi računa o poštivanju suvereniteta te zemlje ali i nastaviti iskazivati zanimanje za položaj hrvatskog naroda koji u njoj živi.
"Temelj mojeg odnosa prema BiH jest apsolutno poštivanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nezavisnosti BiH, a isto tako i potpune konstitutivnosti i jednakopravnosti sva tri naroda", kazala je Grabar-Kitarović novinarima nakon sastanka s predsjedateljem i članovima Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem, Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem.
Ivanić je izrazio zahvalnost svoje zemlje Hrvatskoj za potporu na putu prema Europskoj uniji u čemu je i sadašnja hrvatska predsjednica, kako je istaknuo, imala važnu ulogu dok je bila ministrica vanjskih poslova.
Ocijenio je važnim što je Grabar-Kitarović kao nova hrvatska predsjednica za svoj prvi službeni posjet inozemstvu izabrala upravo BiH. To ukazuje na važnost koju Hrvatske pridaje BiH, ali i obratno, rekao je. "Republika Hrvatska i BiH dvije su istinski prijateljske zemlje", kazao je Ivanić.
Istaknuo je da je Hrvatska uvijek bila prijatelj koji je pomagao BiH. Razgovore s hrvatskom predsjednicom opisao je kao iskrene i otvorene. S obzirom na stanje u BiH važno je zadržati pozornost Europske unije, ali i SAD i NATO-a na tu zemlju, rekla je predsjednica. Pozdravila je novu europsku inicijativu prema BiH koja sada inzistira na provedbi socijalnih i gospodarskih reformi.
Podsjetila je da taj pristup ima korijene u incijativi koju je baš Hrvatska pokrenula nakon prosvjeda u BiH u veljači 2014. godine.
"Mogu kazati bez ikakve zadrške, ali i bez ikakve paternalizacije da će Hrvatska uvijek biti na raspolaganju i političkom potporom BiH", rekla je Grabar-Kitarović.
Hrvatska i BiH ostat će prijateljske zemlje kao što su bile i do sada.
Hrvatska predsjednica podsjetila je da je ipak potrebno rješavati otvorena pitanja iako se o njima u utorak nije posebice razgovaralo.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o položaju Hrvata u BiH i deklaraciji Hrvatskog narodnog sabora (HNS) donesenoj prošli tjedan kojom se zagovara federalizacija BiH, Grabar-Kitarović je odgovorila da se nikome u Hrvatskoj, pa tako ni njoj ne bi smjelo zamjeriti zanimanje za položaj hrvatskog naroda u BiH.
"Kada je riječ o deklaraciji HNS-a pozdravljam domoljubni karakter spram BiH kao države hrvatskoga naroda, no ne bih komentirala njezine sastavnice jer to je unutarnja stvar BiH", rekla je.
Na izabranim predstavnicima naroda je da se se dogovore o unutarnjem ustroju i funkcioniranju vlasti, a u tome može pomoći i međunarodna zajednica, dodala je Grabar-Kitarović.
Najavila je kao će osobno govoriti o BiH gdje god je to prikladno i na taj način nastojati pomoći toj zemlji.
Na upit o položaju Srba u Hrvatskoj Grabar-Kitarović je kazala kako će se odlučno zalagati za poštivanje svih njihovih prava propisanih zakonima te ih i dalje unapređivati u cijeloj zemlji pa tako i u mjestima poput Vukovara.
"Držim da je u Vukovaru postignuta razina suživota koja je zavidna u odnosu na međunarodno iskustvo i ono što sam vidjela u svijetu. To moramo ne samo održavati nego i osigurati dalji napredak", rekla je hrvatska predsjednica. Dodala je da njezina želja i nastojanje što prije zaključiti pitanje povratka izbjeglih.
Hrvatska predsjednica je nakon susreta s članovima Predsjedništva BiH posjet Sarajevu nastavila odvojenim razgovorima s članovima rukovodstva Zastupničkog i Doma naroda parlamenta BiH te s predsjedateljem Vijeća ministara Vjekoslavom Bevandom.
Posjet Sarajevu završila na ćevapima s Bešlićem
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitaroviću utorak kasno poslije podne završila je službeni posjet Bosni i Hercegovini šetnjom starim dijelom Sarajeva koja je pak okočana porcijom ćevapa u jednoj poznatoj lokalnoj ćevabdžinici i u društvu Halida Bešlića.
Ostalo je nejasno je li poznati pjevač slučajno naišao u ćevabdžinicu u vrijeme kada je tamo sjedila hrvatska predsjednica s pratnjom no njih dvoje srdačno su se pozdravili što su novinari mogli vidjeti kroz izlog radnje.
Prije oproštajnog objeda u Sarajevu Grabar-Kitarović obišla je katedralu Srca Isusova, pravoslavu Sabornu crkvu, Begovi džamiju i Židovski muzej.
Predsjednica Grabar-Kitarović ranije tijekom dana razgovarala je s članovima Predsjedništva BiH, predsjedateljem Vijeća ministara Vjekoslavom Bevandom i čelnicima Zastupničkog i Doma naroda parlamenta BiH.
Kako je priopćeno nakon razgovora u parlamentu hrvatska predsjednica i njeni sugovornici ocijenili su kako se odnosi Bosne i Hercegovine i Hrvatske razvijaju u duhu dobrosusjedstva, rješavanja otvorenih pitanja i unaprjeđenja regionalne suradnje na svim poljima, čime se ispunjavaju europski standardi u bilateralnoj suradnji.
Hrvatska je predsjednica ovom prigodom kazala kako će Hrvatska nastaviti pružati potporu BiH u procesu euroatlantskih integracija istaknuvši kako očekuje da će njen petogodišnji mandat biti ispunjen dijalogom i rješavanjem svih otvorenih pitanja u odnosima sa BiH.(Hina)