Grabar-Kitarović najavila povratak u politiku

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju Kolinda Grabar-Kitarović otvorenom je u subotu ostavila mogućnost svoga aktivnog povratka na hrvatsku političku scenu, u govoru što ga je održala pred članovima hrvatskoga diplomatskog kluba u Zagrebu.

Mediji zadnjih mjeseci nagađaju da bi današnja pomoćnica glavnoga tajnika NATO-a, a nekadašnja hrvatska ministrica vanjskih poslova, mogla biti HDZ-ova kandidatkinja na skorim predsjedničkim izborima.

- Ne znam kad će to biti, ne mogu vam reći kada, ali vratit ću se sigurno, ako ne u državnu upravu, a možda u gospodarstvo, rekla je Grabar-Kitarović koja je u diplomatskom klubu održala predavanje o Hrvatskoj kao dijelu euroatlantskih integracija.

Za hrvatsku budućnost najvažnije je obnoviti jedinstvo, "duh pomirbe" kakav je postojao devedesetih pri osamostaljenju zemlje, smatra Grabar-Kitarović koja ocjenjuje da se "duh domoljublja danas izgubio, kako u Ministarstvu vanjskih poslova, tako i u diplomatskom djelovanju. Nije snažan koliko je bio devedesetih".

Po njezinim riječima, političari bi morali iz povijesti izvući lekcije, ali koncentrirati se na sadašnjost i poboljšanje života građana.

- Gospodarstvo, nezaposlenost, životni standard, uređenje obrazovanja, zdravstvenog i mirovinskog sustava, to su teška pitanja, ali to je građanima bitno. Mi smo im odgovorni. Ne treba skretati u rasprave koje dovode do podjela, nego do duha pomirbe. Neka povijest bude povijest, izvucimo lekcije, ali koncentrirajmo se na ovaj trenutak, rekla je Grabar-Kitarović i izrazila želju da prenese svoje iskustvo iz rada u NATO-u.

- Nadam se da ću imati priliku prenijeti svoje znanje, prije svega o mentalitetu timskog rada i suradnje, i činjenice da je svatko od nas mali kamenčić. Povijest ne počinje i ne završava ni s kim od nas, ni s jednom vladom, hrvatski su građani zaslužni za hrvatsku državu, rekla je.

Grabar-Kitarović se zalaže za deregulaciju. Glavni hrvatski nedostatak su državna uprava i birokracija, regulacija svih vidova života. Državnu upravu treba učiniti servisom građana, a gospodarsku klimu rješavati poticanjem razvoja gospodarstva.

Nužno je promijeniti i mentalni sklop, kaže. Ljudi pitaju što će NATO ili EU tražiti od Hrvatske, uvjereni da je Hrvatska mala država, kaže ona.

- NATO i EU, to smo mi, oni su nam prigoda da idemo naprijed i pokrpamo nedostatke koji postoje u određenim područjima. Ima puno geografski i populacijski manjih država koje su iznimno aktivne i daju veliki doprinos međunarodnoj politici, kaže bivša ministrica koja ocjenjuje da su prvi dani hrvatskoga članstva u EU-u bili neslavni i obilježeni nepotrebnim sukobima s EU-om, zbog slučaja bivšega hrvatskog i jugoslavenskog obavještajca Josipa Perkovića.

U vezi sa situacijom u Bosni i Hercegovini, Grabar-Kitarović smatra da ondje političari moraju shvatiti odgovornost prema građanima, da rade za njih i odgovaraju njima, a nedavni su nemiri dijelom bili i zbog toga, a ne samo zbog nezadovoljstva gospodarskom situacijom, ocijenila je. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter