Kad cujemo frazu "hakerski napadi", obicno zamišljamo kriminalce, sumnjive tipove ili barem radoznale pojedince koji pokušavaju zaobici pravila i sigurnosne prepreke da bi došli do neke informacije. No, iako to Google nije direktno rekao, cini se da iza nedavnih hakerskih napada na Google i mnoge druge kineske internetske firme, kao što je Baidu, stoji kineska vlada.
Kako na službenom blogu tvrdi Googleov šef pravne službe David Drummond, ti su napadi bili sofisticirani, koordinirani i usmjereni na kineske aktiviste. Napadaci su u ovom konkretnom slucaju htjeli doci do njihovih Gmail lozinki, no daljnjim istraživanjem u Googleu su ustvrdili da se njihovim korisnickim racunima iz Kine cesto pristupa s razlicitih lokacija, što upucuje na sustavno pracenje svih koji se u Kini bore za slobodu govora.
Usto, Google vec godinama muku muci sa cenzurom. Poznata je prica sa trgom Tiananmen, koji u cenzoriranoj (kineskoj) verziji Googlea prikazuje parade, cvijece i prekrasno okiceni trg, dok u svim drugim verzijama rezultati upucuju na masakr koje su kineske vlasti napravile na tom istom trgu.
Google je svojedobno nevoljko pristao na takvu cenzuru, no iako je Kina ogromno i strateški iznimno važno tržište, cini se da je i Googleu prekipjelo. Kako tvrdi Drummond, Google ce "preispitati svoje poslovne operacije u Kini" i pokušati dogovoriti rad bez cenzure u toj zemlji. Ne bude li to išlo, možda ce posve ugasiti kinesku varijantu tražilice.
Ova odluka sa sobom nosi nekoliko zanimljivih posljedica. Google je ogromna, multinacionalna kompanija, no isto tako je rijec o tvrtki koja je svoj imidž izgradila na krilatici "Don't be evil" (eng. ne budi zao). Sada je Google, cini se, odlucio zanemariti moguc financijski gubitak i pokazati da mu je uistinu stalo do svojih korisnika, kao i do vrijednosti kao što su sloboda govora. Kako ce sve to završiti, vidjet cemo, no lako je moguce da ce opresivni režimi i vlade u ovom desetljecu padati i zbog interneta ili (u slucaju Kine) zbog zabrane njegova slobodnog korištenja.