Google, Amazon i Facebook prijete "mrakom" na netu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U sve žešcoj bitci za buducnost interneta neki od vodecih siteova poput Facebooka i Googlea razmišljaju o koordiniranome gašenju tih popularnih internetskih destinacija, izvijestila je americka TV mreža Fox News.

Moglo bi se dogoditi da ne bude pretraživanja na Googleu, ni "updatea" na Facebooku, ni kupnje knjiga na Amazonu. Tako bi te tvrtke na dramatican nacin reagirale na americki zakon o sprecavanju online piratstva koji guraju filmska i glazbena industrija, a koji bi, nadaju se, jednom zauvijek stao na kraj online piratstvu.

Taj prijedlog zakona, poznat i po engleskoj kratici SOPA, traži od internetskih providera da blokiraju pristup onim stranicama koje krše autorska prava. Autori vodecih internetskih siteova tvrde da ce to biti ogranicenje za americke tvrtke koje posluju zakonito, te da ce se cijeli internet promijeniti.

Gašenje bi bilo drasticna mjera. Iako još nisu poznati detalji toga plana, na njemu se vec radi, kaže Markham Erickson, izvršni direktor NetCoalitiona, udruge u kojoj su Google, PayPal, Yahoo i Twitter.

"Mozilla je imala jedan dan gašenja, a Wikipedia spominje nešto slicno", rekao je Erickson za portal FoxNews.com i ovakav plan nazvao planom bez presedana. "Velik broj kompanija razmišlja o tome", dodao je.

Senat ce o prijedlogu zakona SOPA raspravljati krajem sijecnja, a cini se da su veliki internetski igraci napokon odlucili uvjerljivo reagirati.

"Ako pocetne stranice Googlea, Amazona, Facebooka i njihovih internetskih saveznika istodobno postanu crne, s upozorenjem na cenzuru i pozivom korisnicima da se obrate politicarima koji ce dan poslije u Senatu glasati o SOPA-i, napisao je Declan McCullagh, "bit ce jasno da napokon mislimo ozbiljno".

Ta zamisao naišla je na mnogo protivnika i mnogo pristaša. Medu pristašama su i velike medijske kuce te poslovne tvrtke poput 3M, Adidas, Burberry, CVS i drugi. I News Corp, roditeljska tvrtka FoxNewsa takoder podupire zamisao.

"SOPA cilja na strane websiteove koji prodaju lažne lijekove i ukradene primjerke hollywoodskih filmova, a ne na americke stranice poput YouTubea ili vaših dragih blogova", napisao je u uvodniku New York Posta Richard Bennett, istraživac u Zakladi za informacijsku tehnologiju i inovacije. Po njegovim rijecima, novi je zakon nužan za borbu protiv takvih siteova.

"Internetski kriminalci prodaju lažne lijekove i piratske filmove. Oni jednostavno otvore trgovinu u Kini ili u nekoj udaljenoj otocnoj državi jer znaju da ih policija nece gnjaviti bez obzira na to koliko americkih života ili radnih mjesta na taj nacin ugrozili", dodaje Bennett.

No, protivljenje novome zakonu zadnjih je tjedana sve glasnije. Google, Facebook, Twitter, Zynga, eBay, Mozilla, Yahoo, AOL i Linkedin poslali su 15. studenoga pismo u Washington. U pismu upozoravaju na opasnosti koje SOPA nosi. "Smatramo da su te mjere opasne za inovacije u našoj industriji, te za cyber-sigurnost ove zemlje", napisali su.

Ostali su reagirali na druge nacine. U sklopu vlastite kampanje protiv novoga zakona, mikroblogerski site Tumblr generirao je 87.834 poziva Kongresu, pa su korisnici sa svojim zastupnicima razgovarali ukupno 1293 sata.


Podijeli: Facebook Twiter