Visoki upravni sud RH u Zagrebu poništio je Rješenje Ministarstva zaštite okoliša kojim je golf igralište Brkač kod Motovuna ovime ocijenjeno neprihvatljivim za okoliš. Protiv spomenutog Rješenja Ministarstva udruga Zelena Istra pokrenula je Upravni spor pa je Visoki upravni sud u Zagrebu 30. travnja presudom poništio Rješenje.
- Istarska županija u svoj je prostorni plan ucrtala, a općina Motovun podržala gradnju golf kompleksa Brkač podno Motovuna na 240 hektara s 498 ležajeva u 67 vila i apartmana te drugim gospodarskim i ugostiteljskim sadržajima - kaže Dušica Radojčić iz Zelene Istre.
Dodaje da je zadovoljna presudom i naglašava da je ovdje riječ o jednom od najljepših i najprepoznatljivijih krajolika u Istri, uz dva visokovrijedna i zaštićena ekološka područja - Motovunsku šumu i dolinu rijeke Mirne. Radojčić je ustvrdila da se u slučaju golf igrališta Brkač i studije njegovog utjecaja na okoliš nije poštovalo mišljenje struke, pa je presuda Visokog upravnog suda važna za slučajeve pokretanja sličnih postupaka.
Glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša i prirode RH Dijana Sušac pojašnjava kako je na temelju provedenog postupka procjene utjecaja na okoliš i presude Upravnog suda iz 2011. godine Ministarstvo donijelo Rješenje o prihvatljivosti golf igrališta Brkač na lokaciji Općine Motovun za okoliš uz primjenu mjera zaštite okoliša i programa praćenja stanja okoliša.
Protiv ovog Rješenja udruga Zelena Istra pokrenula je Upravni spor te je Visoki upravni sud RH u Zagrebu koncem travnja ove godine donio presudu kojom se navedeno rješenje poništava. Sud smatra, kaže Sušac, da Ministarstvo nije na odgovarajući način razmotrilo negativna mišljenja pojedinih članova Povjerenstva u postupku procjene utjecaja na okoliš, odnosno da ocjena o neosnovanosti primjedbi nije potkrijepljena dokazom koji bi se temeljio na stručnoj analizi ovlaštenih stručnjaka.
Na pravovaljanost Rješenja utječe i činjenica da se predstavnik Istarske županije (Josip Zidarić, pročelnik Županijskog odjela za održiv razvoj op.a.) u trenutku imenovanja nije nalazio na popisu osoba koje se mogu imenovati za članove i zamjenike Povjerenstva te stoga nije bio ovlašten sudjelovati u radu Povjerenstva.
Presudom se Ministarstvu, dodaje Sušec, nalaže da donese novo Rješenje pridržavajući se pravnog shvaćanja suda i njegovih primjedaba u pogledu postupka. Ministarstvo će, nastavlja glasnogovornica, u potpunosti poštovati presudu Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, te će u okviru postupka zatražiti dodatnu dokumentaciju i stručne podloge, obaviti dodatne konzultacije svih relevantnih sudionika i sukladno presudi donijeti odluku. (Mirjan RIMANIĆ)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU