Godinama na putu oko svijeta

Nekad bijaše kuća… (M. ANGELINI/arhiva)
Nekad bijaše kuća… (M. ANGELINI/arhiva)

Predavanje o alternativnom načinu putovanja svijetom uz putopisanje, s naumom da ostvari smisao putovanja kao vlastitu odluku, da svojim putovanjima inspirira, educira i motivira druge ljude za putovanja te da mu putopisne knjige postanu novi oblik zarade, održao je Tomislav Perko, putopisac iz Zagreba, pred brojnim auditorijem umaške Gradske knjižnice.

- Ljudi najčešće odgađaju neke trenutke i događaje zadavanjem novih rokova. Potom se dogode neočekivane situacije i nikada ne realiziraju planirano, zato nemojte odgađati želju za putovanjima nego odredite rok koji će vas motivirati da krenete na put, znalački je rekao Perko, aludirajući na mlade u publici koji su ga pratili sa velikim zanimanjem.

Predavanje "7 godina na cesti" i predstavljanje nove knjige "Tisuću dana ljeta na putu oko svijeta", uz zabavne multimedijalne sadržaje, Perko je podijelio u tri dijela: tisuću dana proljeća, tisuću dana ljeta i tisuću dana jeseni.

Auto-stopom do Istanbula

U prvome dijelu predavanja osvrnuo se na svoj privatni život uspješnog brokera, zatim financijski krah, odluku da pobjegne od svega i otisne se na prva putovanja auto-stopom po Hrvatskoj, Balkanu, a zatim Europi sve dok nije postao hrabriji za poduzimanje većih koraka , odlaska na daleke destinacije. Realističnim pripovijedanjem, dinamično, služeći se, filmskim i foto zapisima, publika je mogla doživjeti njegove riječi, krajeve, običaje i ljude s kojima se susretao na svojim putovanjima. Pri tome je Perko, dao niz korisnih i praktičnih informacija za putnike početnike, poput onih, kako jeftino putovati (s 50 kuna dnevno), besplatno se voziti, besplatno spavati korištenjem couchsurfing usluge (ugošćavanje u privatnim kućama) i jesti jeftino. Pisao je o svojim putovanjima na facebooku i stjecao sve brojnije prijatelje, sljedbenike, pa je na njihov nagovor organizirao putovanje auto - stopom do Istanbula, na koje je krenulo 15 avanturista, jedan pas i papagaj Čiči (preminuo u Skopju).

- Do Istanbula su putovali dva tjedna, a po dolasku na odredište nitko se više nije htio vratiti kući, istaknuo je Perko. Neki su nastavili svoje putovanje do Azije, a najdalje je otputovala Ana Bakran koja se odlučila za otočje Bora Bora, na koje je stigla nakon četiri godine autostoperskog putovanja i jedrenja oceanom, završio je priču o tom poduhvatu Perko.

Na povratku u Zagreb, Perko otvara svoj blog i YT kanal na kojima, svojim uradcima, dopire do sve većeg broja ljudi. Zahvaljujući medijskoj popularnosti pronalazi sponzora i tada mu nova odrednica postaje prva izvan europska zemlja, Bangladeš, u kojoj je doživio i svoj kulturološki šok, kao odraz emocionalnog stanja zbog susreta s totalno neočekivanim različitostima u toj zemlji.

- Kulturološki šok doživi svaki turist na nekome od svojih putovanja, pojasnio je Perko.

U drugom dijelu predavanja, tisuću dana proljeća oko svijeta, opisivao je svoje putovanje oko svijeta i pisanje prve knjige istog naslova. Opisivao je prvu destinaciju Indiju, pa odlazak u Australiju, jedrenje (stopiranje) Indijskim oceanom do Afrike, doživljaje iz Afrike, odlazak za Južnu Ameriku, nastanak prve knjige u Ecuadoru, pa konačno, povratak u Zagreb.

Uspješno ostvaren naum

Dolaskom u Zagreb vratio se u svakodnevnu besparicu, pa je morao potražiti najprihvatljiviji način objave svojih putopisa, knjige. Pronašao ga je na internetu kroz crowdfunding kampanju, odnosno, model anticipiranog prikupljanja financijskih sredstava za tiskanje. Tiskana knjiga i predavanja požnjela su senzacionalistički uspjeh, pa je na Sajmu knjiga u Hamburgu održao predavanje, koje je na internetu pogledalo više od četiri milijuna ljudi.

U trećem dijelu predavanja, Perko je govorio o pisanju druge knjige "Tisuću dana ljeta na putu oko svijeta", završene na otoku Bali, financirane po istom modelu crowdfunding, uspješnim promocijama knjige i održanim predavanjima diljem Europe, od kojih je posebno istaknuo dvije prezentacije u Briselu. Perko je zaključio umaško predavanje konstatacijom koju je nazvao win, win, win, želeći pri tome naglasiti kako je ostvario uspješno svoj naum: otisnuo se na put oko svijeta, motivirao druge ljude da putuju i naposljetku, od svojih putovanja napravio unosan bussenes.       

- Ovo je sada priča koja je nadvladala mene. Ustvari, postao sam vlasnik svoje putopisne priče i nadam se da ćete u njoj pronaći inspiraciju da krenete na neko svoje putovanje. Ne morate biti hrabri da biste to učinili, hrabrost ćete steći i razvijati na putovanjima, završio je svoje fascinantno predavanje Perko.

Nastavak svoje putopisne turneje po knjižnicama u Mjesecu Knjige, Tomislav Perko je odradio i u knjižnici pri Pučkom otvorenom učilištu Buje. (Sanja BOSNIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter