Zašto mladi piju alkohol, narocito vikendom kada se izlazi? Na prvom mjestu kao motiv je znatiželja, bez alkohola nema zabave, zatim "cijelo društvo pije, pa necemo valja mi stajati i gledati", neki su od odgovora srednjoškolaca na pitanje zašto piju subotom, koji su se mogli cuti na tribini o ovisnostima, organiziranoj u Umagu u sklopu kampanje "Zajedno protiv ovisnosti".
Kampanju provodi Policijska uprava istarska provodi u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo, Službom za prevenciju i vanbolnicko lijecenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja, Istarskom županijom, Obiteljskim centrom IŽ-a, vijecima za komunalnu prevenciju gradova i centrima za socijalnu skrb istih gradova.
Uz predstavnike Grada, umaške policije i strucnjaka, prisustvovalo je više od 30 srednjoškolaca iz Gospodarske škole Buje, Srednje škole "Vladimir Gortan" i Srednje talijanske škole "Leonardo da Vinci" Buje, koji su postavili brojna pitanja, te istaknuli da znaju tko su dileri, tko konzumira drogu i da se boje ako nekoga "drukaju", te, medu ostalim, da u Umagu nažalost nemaju puno zabavnih sadržaja, poput kino projekcija i predstava namijenjenih upravo njima. Problem koji se iskristalizirao jest kako smanjiti potražnju, narocito za drogu, koja sigurno još dugo nece nestati s tržišta.
Voditeljica Savjetovališta za djecu, mlade i obitelj Grada Umaga, defektologinja i terapeutica Vera Pavicic istaknula je da radi s obiteljima, jer se javljaju ovisnici i roditelji i mladi. A ovisnosti su razlicite - najveci problem po njoj je alkohol, koji je društveno prihvacen i lako je dostupan. Društvo je premalo napravilo u borbi protiv alkoholizma, što kod mladih koji vikendom znaju konzumirati ogromne kolicine izaziva brojne probleme, ne samo smetnje u ucenju.
No, toga ima još - mladi kockaju, bez problema ulaze u kladionice i automat klubove gdje ih se ne legitimira (Umag i okolica su po broju takvih objekata pravi Las Vegas!), sve više postaju ovisni o internetu, mobitelima, seksu i pogrešno misle da je "trava" bezopasna. Ima tu i onih koji pretjeruju sa šopingom, playstationom i(li) imaju poremecaje u prehrani. Precesto iza svega toga krije se depresija.
Pavicic je kazala da najcešce radi s kombiniranim ovisnicima. "Jednom mi dodu i kažu da su se ubili od alkohola, drugi put su pušili travu, treci put su igrali u automat klubu, a cetvrti put nešto drugo. Cure mi znaju reci da se upuštaju u svakakve seksualne aktivnosti samo da bi došle do droge", objasnila je medu ostalim Pavicic, napomenuvši da se radi o visokorizicnim aktivnostima za fizicko i mentalno zdravlje.
- Nema neopasnih droga. Ako kažemo da ima lakših i težih, odmah u startu padamo na ispitu. Iako to mediji znaju spominjati, nema dekriminalizacije droga, niti ce je biti. Nece ce se kažnjavati kazneno, odnosno zatvorom, a manji broj droga bit ce prekršajno sankcionirane. Dakle, samo je stvar u visini kazne, jer nije isto ako netko ima drogu za osobnu uporabu, ili za prodaju, cime je opasan za društvo. Smatram da je droga najvece zlo današnjice i to u svim društvima, i nece tako brzo nestati, naveo je voditelj odjela kriminaliteta droga PU istarske Mile Oreškovic.
Na upit zašto, ako je opasna, droga je u Amsterdamu legalna, Oreškovic je odgovorio da su Nizozemci shvatili da im takav turizam nije donio puno dobroga, osim malo više novca i puno kriminala, te da su coffe shopovi gotovo pa zabranjeni. "Bili bi suludo tako nešto preslikati kod nas", odgovorio im je.
Velimir Todorovic i Helena Mitrovic iz Službe za prevenciju i vanbolnicko lijecenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja upoznali su ucenike sa štetnim utjecajima droge na mozak i teškom putu ka izljecenju kroz terapije.