Kako se sve cešce može vidjeti muškarca u pregaci za štednjakom i s kuhacom u ruci, samo je bilo pitanje dana kada cemo poceti pricati o gastroseksualcima.
Jer, ako postoje metroseksualci, muškarci koji se zanimaju za "ženske stvari" poput kozmetike i odjece, onda, prema principu emancipacije muškaraca, moraju postojati i gastroseksualci – muškarci koji vole kuhati. Oduvijek su postojali muškarci koji sjajno kuhaju, ali to su obicno oni kojima je to zanimanje.
Gastroseksualci nisu profesionalci, oni kuhaju iz zadovoljstva i ljubavi, bez trunke srama. Svidala se ženama (a narocito majkama ciji sinovi vole kuhacu) ta cinjenica ili ne, moramo priznati da muškarci provode sve više i više vremena u kuhinji.
Najzaslužniji za to su slavni kuhari poput Gordona Ramsaya i golog kuhara Jamieja Olivera. Njihova popularnost leži i u cinjenici da se oni ne predstavljaju kao veliki šefovi koji kruto i s nadmenošcu govore o vrhunskim i ekskluzivnim specijalitetima koje spravljaju, vec su spontani individualci iz cijih recenica izvire strast za namirnicima, zacinima, novim okusima, receptima.
Poznati kuhari koji su od spremanja hrane napravili macho zanimaciju, sudeci prema nedavnom istraživanju Oxford Universityja, doprinijeli su tome da današnji muškarci provode dva puta više vremena za štednjakom nego što su to radili 1961. godine. Prema istraživanju koje je vodio profesor Jonathan Gershuny, muškarci danas provedu više od pola sata na dan kuhajuci, dok su za pripremu jela njihovi preci u 1961. trošili svega 12 minuta dnevno na aktivnosti u kuhinji.
"Muškarac u kuhinji je dio mnogo šireg društvenog trenda. Iza nas je 40 godina ravnopravnosti spolova, a vjerovatno ce uslijediti i sljedecih 40", kaže profesor Gershuny. Žene, koje su samo generaciju ranije na dan provodile dva sata kuhajuci, sada za pripremu hrane odvoje sat i sedam minuta. Što zbog nedostatka vremena, što zbog toga jer su im kormilo u kuhinji preuzeli njihovi muškarci.