Dva satelita europskog navigacijskog sustava Galileo koja su u petak raketom Sojuz lansirana iz Francuske Gvajane nisu ušla u planiranu orbitu, priopćio je Arianespace, najavivši mogućnost kašnjenja u puštanju u rad europskog satelitskog navigacijskog sustava koji bi trebao biti odgovor na američki GPS.
"Naknadni podaci dobiveni nakon odvajanja satelita od rakete Sojuz VS09 u okviru Galileja FOC M1 pokazuju odstupanje između planirane i dostignute orbite", ističe se u priopćenju Arianespacea koji dodaje da se "utvrđuje uzrok pogreške".
"Sateliti su ušli u orbitu nižu od predviđene. Stručnjaci sada istražuju kako će to utjecati na satelite", dodaje Arianespace. Tvrtka nije ništa rekla o mogućnosti ispravka putanje dvaju satelita. Lansiranje satelita je bilo planirano u četvrtak, ali se moralo odgoditi zbog loših vremenskih prilika. Ova dva satelita koja trebaju postati operativna najesen nakon ispitivanja u svemiru, pridružit će se već lansiranim četirima satelitima navigacijskog sustava koji se uvodi na prijedlog Europske komisije.
Europljani su htjeli imati svoju vlasitu tehnologiju, neovisnu o američkom vojnom GPS-u. Program Galileo, vrijedan više od 5 milijarda eura, u cijelosti financira Europska komisija a izvodi ga ESA, Europska svemirska agencija. Do 2017. Galileo će imati 24 operativna satelita kojima će se poslije pridodati šest pomoćnih. Prije ove tehničke pogreške koja se dogodila u petak, bilo je planirano da se Galileo pusti u rad krajem 2014., s punim operativnim kapacitetom 2018. Sateliti u sustavu Galileo su opremljeni i najboljim atomskim satovima koji su dosad korišteni u navigaciji i koji u tri milijuna godina kasne tek jednu sekundu. (Hina)