Predstavnici Frontexa, europske agencije za granice, bit će raspoređeni na granici između Hrvatske i Srbije, što je jedna od točaka dogovora sa sastanka u Bruxellesu posvećenog zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.
"Na granicu između Hrvatske i Srbije treba doći Frontex, europska vanjska straža, što bi u teoriji trebalo usporiti protok i ulazak ljudi zbog malo rigoroznije procedure, naravno pod uvjetom da to sve skupa funkcionira od Grčke preko Makedonije do Srbije. Ako tako bude bit će dobro, a ako ne, mi kontroliramo situaciju dok se ova priča na završi, naši građani žive normalna i redovan život. Bilo bi dobro da se ovo što prije završi, a to prije svega ovisi o Turskoj i Njemačkoj", izjavio je hrvatski premijer Zoran Milanović nakon sastanka u Bruxellesu, gdje su se na poziv predsjednika Europske komisije Jean-Claude Junckera okupili čelnici osam zemalja članica EU-a i triju nečlanica, kako bi pokušali dogovoriti bolju suradnju svih zemalja koje se na nalaze na migrantskoj ruti od Grčke do Njemačke.
Pripadnici Frontexa trebali bi biti raspoređeni u Šidu i pomagati u nadzoru graničnih prijelaza i registraciji izbjeglica.
Dogovoreno je također raspoređivanje Frontexa između Grčke i Makedonije.
Na sastanku je dogovoren plan u 17 točaka, koji bi trebao osigurati bolju suradnju i nešto sporiji protok migranata dok se ne postigne dogovor s Turskom o zaustavljanju izbjegličkog vala.
Na upit da komentira izjave slovenskog premijera Mire Cerara, koji je po dolasku na sastanak rekao da očekuje drukčije ponašanje Hrvatske nego što je do sada bio slučaj, Milanović je istaknuo da on to nije spominjao na samom sastanku.
"To nije rekao na sastanku, tamo je govorio da je problem u Grčkoj. Ja neću koristiti ovu priliku za prepucavanje s njim. Mi smo se čuli puno puta prije nego što je ovo počelo i sad smo u kontaktu. Ako on ima potrebu za svoje unutarnjopolitičke stvari govoriti takve stvari ja mu to ne zamjeram.
Glupo je da ja sada optužujem Sloveniju da nije bila pripremljena, a razgovarali smo o tome mjesec dana ili da optužujem Grčku. Sve je jasno, ovo predugo traje i najviše opterećuje Austriju i Njemačku, a Sloveniju i Hrvatsku manje, zato ne znam čemu ta galama, to je čak neiskreno. Ako može Hrvatska, može i Slovenija", rekao je Milanović.
Milanović je rekao da ga čudi to što je govorio Cerar, jer je s njim imao kolegijalan i ugodan razgovor kao i uvijek. "Mi se znamo jako dobro i stvarno ne vidim razloga za bilo kakve tenzije", rekao je. (Hina)