Francuska novi prvak Europe u košarci

Francuska muška košarkaška reprezentacija po prvi je put u povijesti osvojila naslov europskog prvaka - u finalu Eurobasketa u Ljubljani svladala je Litvu s 80:66 (19:22, 31:12, 18:16, 12:16).

Utakmica je odlučena u zadnjih pet i pol minuta igre u prvom poluvremenu, kada je Francuska serijom 21:3 zaostatak 29:31 pretvorila u prednost 50:34.

U drugom poluvremenu Francuzi su uspijevali održavati visoku prednost i napokon osvojiti zlato. Prije dvije godine u Litvi su bili srebrni nakon poraza od Španjolaca u finalu (85:98). Litvi je ovo drugo srebro s Eurobasketa, drugi su bili i 1995., a naslov su osvajali tri puta (1937., 1939., 2003).

Najefikasniji u reprezentaciji Francuske bio je Nicolas Batum sa 17 koševa, a sve je postigao u prvom poluvremenu. Boris Diaw je dodao 15 za pobjednike, dok su Litvu predvodili Linas Kleiza s 20 i Mantas Kalnietis s 19 ubačaja.

Brončanu medalju osvojila je reprezentacija Španjolske, koja je u susretu za treće mjesto svladala Hrvatsku s 92:66. (Hina)