Focus: Gospodarski napredak širom Afrike

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Nakon što je Afrika desetljećima značila gospodarsku pustoš, na tome kontinentu ubrzano raste srednji sloj koji jamči potrošnju, a brojne afričke zemlje pokazuju zavidan gospodarski napredak, piše u četvrtak njemački tjednik Focus u svome internetskom izdanju.

Focus u svojoj opširnoj analizi uspoređuje predrasude o Africi s vidljivim pokazateljima razvitka na tome kontinentu. Primjerice Lagos, glavni grad Nigerije, mnogi zamišljaju kao kaotičan, prljav i opasan grad.  Taj 20-milijunski grad međutim vrvi automobilima i prolaznicima s modernim mobitelima, a na sve strane može se vidjeti more građevinskih dizalica, piše Focus. U istočnome dijelu Lagosa upravo nastaje luksuzno naselje nazvano Otok banana, na jugu se gradi Eko Atlantic, umjetni otok na 2,4 milijuna četvornih metara, otprilike veličine Manhattana i za 250.000 stanovnika.

"Zaboravite predrasude iz izvješća o katastrofama", prenosi tjednik riječi Wolfganga Goetscha, managera njemačke tvrtke Julius Berger. "Afrika napreduje", tvrdi Goetsch.

Od 1,2 milijarde Afrikanaca, 315 milijuna njih živi iznad svjetske razine siromaštva koja iznosi dva dolara na dan, što je više nego u Indiji, piše tjednik. 120 milijuna raspolažu s više od četiri dolara na dan, a rastući srednji sloj obuhvaća u međuvremenu oko 60 milijuna ljudi. Njihov standard može se, prema riječima konzultanta Martina Wittiga, mjeriti s kineskim.

To su prepoznali i vodeći svjetski proizvođači robe za široku potrošnju. "Danas u Africi možete posvuda pronaći poznate robne marke, od juhe u vrećici do televizora. 600 milijuna Afrikanaca koristi se mobitelom a deset posto površine pokriveno je signalom za mobilni internet", rekao je Wittig za Focus.

Tjednik donosi i zanimljive gospodarske pokazatelje o Africi. Primjerice, autori analize pitaju se tko bi pomislio da je Angola u posljednjem desetljeću najbrže rastuće gospodarstvo na svijetu od onih s više od deset milijuna stanovnika. Angola je između 2001. i 2010. s 11,1 posto zabilježila najveći rast, a među deset najbrže rastućih gospodarstava nalazi se čak šest afričkih država, osim Angole to su još Nigerija, Etiopija, Čad, Mozambik i Ruanda.

"Čitavi niz afričkih zemalja danas je na istoj razini s Brazilom, Rusijom, Indijom, Kinom, Turskom, Malezijom i ponekom europskom zemljom", naglasio je Wittig.

Tjednik podsjeća i na podatke Svjetske banke o državama s dobrom klimom za poduzetnike na temelju deset kriterija, od mogućnosti brzog osnutka tvrtke o sigurnosti ulaganja. Na ljestvici od 183 države Ruanda je zauzela 45. mjesto po brzini osnutka tvrtke. U Ruandi se tvrtka može osnovati za osam dana, za razliku od primjerice Luksemburga u kojemu osnivanje tvrtke traje 81 dan. Botsvana, Gana, Namibija i Zambija pretekle su Italiju i Kinu po dobroj klimi za poduzetnike.

U idućih deset godina Afrika će postati najdinamičnije rastuća regija na svijetu, prenosi Focus procjene Svjetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda, banaka i konzultantskih tvrtki. Prosječni prihodi porasti će za polovicu.

Relativan mir, u usporedbi s proteklim desetljećima punim ratova, privlači i europske poduzetnike. Mnoge njemačke velike tvrtke u međuvremenu su zauzele položaje na crnom kontinentu, čiji predstavnici pojačano ističu prednosti Afrike.

Philips Oduoza, predsjednik uprave United Bank of Africa (UBA) iznio je za Focus impresivne podatke o Africi. Između ostaloga, podsjeća da 42 od ukupno 48 država južno od Sahare danas imaju demokratsku vlast, a 1989. bile su ih samo tri. Na Afriku otpada 27 posto svih plodnih površina na svijetu, polovica Afrikanaca mlađa je od 25 godina, a do 2020. potrošački izdatci stanovništva narasti će na 1,4 bilijun dolara. Površina Afrike iznosi kao Sjedinjene Države, zapadna Europa, Indija, Kina i Argentina zajedno. 

Oduoza priznaje da Afrika još uvijek ima velikih nedostataka. "Imamo deficite poput birokracije, nedovoljne izobrazbe, političkih rizika i nedostatka infrastrukture", rekao je.

Prema istraživanju svjetske trgovinske organizacije UNCTAD Afrika bi do 2014. mogla zabilježiti najveći rast izravnih stranih ulaganja na svijetu, ona bi mogla porasti čak za 84 posto.

"Afrika je danas veća i važnija, nego što je Kina bila prije deset godina", zaključuje svoju analizu Focus riječima predsjednika uprave General Electrica Jeffa Immelta. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter