Zbog učestalih članaka na temu provedbe ovrhe danas su priopćenjem reagirali iz Financijske agencije (Fine) tvrdeći da ih se nepravedno stavlja u negativni kontekst s naplatom potraživanja, a da se građani time dovode u zabludu te izaziva strah i nepovjerenje u pravni sustav.
- U postupku provedbe ovrhe ne postupamo samovoljno i arbitrarno, već isključivo prema zakonu. Fina na temelju zaprimljene osnove za plaćanje prvo izda naloge bankama da prenesu određeni iznos s računa ovršenika na račun ovrhovoditelja, a tek ako na svim računima ovršenika nema dovoljno sredstava, daje se nalog za blokadu računa. Neistinite su tvrdnje da Fina blokira račune neosnovano i ako ovršenik ima dovoljno sredstava na računu za izvršenje ovrhe. Također, apsolutno je netočno da se na blokirane račune ne mogu uplaćivati novčana sredstva, piše u priopćenju Fine koja ovrhu provodi temeljem Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima i Ovršnog zakona počevši od 1. siječnja 2011.
Navodeći postupak ovrhe objašnjavaju da se ona provodi na temelju ovršnih isprava, u pravilu to su zadužnice, obračuni plaće ili pravomoćne i ovršne sudske odluke, a ovrhovoditelj može pokrenuti ovrhu, bilo na novčanim sredstvima kod Fine, bilo pred sudom na drugoj imovini dužnika.
- Dugovanja se moraju plaćati, i ovrha je, na žalost nužna, kako bi se vjerovniku omogućila naplata onoga što mu dužnik duguje i ne želi dobrovoljno podmiriti. Ne smijemo zaboraviti da dužnici nisu samo građani. Vrlo često su, na žalost, i obični građani u ulozi vjerovnika koji moraju prisilnim putem pokušati naplatiti neisplaćenu im, a mukotrpno zarađenu plaću, i u tom se slučaju i građani obraćaju Fini sa zahtjevom da provede ovrhu na računima dužnika - poslodavca koji ne želi isplatiti plaću, navode u Fini. (M. JERIN)