Film o Titovom svemirskom programu snima se u Rijeci

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Kada su početkom 2012. godine redatelj Žiga Virc i scenarist Boštjan Virc najavili da žele snimiti dokumentarno-igrani film "Houston, we have a problem" i u to ime na internet "pripustili" prigodni najavni trailer, njihov je projekt dočekan s velikom dozom skepse i podsmijeha. Te prve reakcije nisu bile nimalo neočekivane, s obzirom na to da budući film Vircovih ima krajnje neobičnu hipotezu - da su Amerikanci uspješno poslali čovjeka na Mjesec zahvaljujući dostignućima jugoslavenskog svemirskog programa koja im je prodao Tito u zamjenu za veću financijsku pomoć Jugoslaviji.

Autori su isticali da je SAD početkom šezdesetih godina gubio bitku s SSSR-om u osvajanju svemira, dok je Jugoslavija, zahvaljujući ponajviše genijalnom slovenskom inženjeru porijeklom iz Pule Hermanu Potočniku, u tajnosti razvijala tehnologiju. Navodni se jugoslavenski svemirski program razvijao pod zemljom, točnije u vojnoj bazi Željava u Bosni, pod kodnim imenom 505.

- Devedeset posto stvari koje nabrajamo u traileru, provjerene su činjenice. Slovenac Herman Potočnik Noordung bio je jedan od pionira otkrivanja svemira. Godine 1945. su u Beču američki agenti pretražili stan žene Potočnikovog brata i odnijeli sve njegove materijale. Slika Hermana Potočnika Noordunga još danas stoji u atriju NASA-inog centra. SFRJ je raspolagala velikim resursima za vojno-tehnički razvoj - razvijali su se i proizvodili borbeni avioni i druga high-tech sredstva, nabrajao je tada za Novi list Boštjan Virc neke od detalja iz njihove hipoteze.

Koliko god da se bizarna činila, ideja slovenskih autora međutim, naišla je prije dvije godine i na veliku dozu zanimanja diljem svijeta, a ponajviše na području "regije", pa je spomenuti najavni trailer na internetu u samo nekoliko dana skupio nekoliko stotina tisuća pregleda. No unatoč dobrom odjeku, nije baš bilo puno onih koji su Boštjana i Žigu Virca, inače ujaka i nećaka, shvaćali ozbiljno.

Danas, dvije godine kasnije, njihova pozicija potpuno je drugačija. "Houston, imamo problem" sada ima i hrvatskog koproducenta - Nukleus film, te će projekt sufinancirati i Hrvatski audiovizualni centar. A da mu se smiješi dobra budućnost, može se zaključiti i po činjenici da je sasvim nedavno postao i jedan od osam europskih dokumentarnih projekata koji je dobio potporu najvećeg europskog filmskog fonda Euroimages. Kako prenosi HAVC, "Houston" je upao u zadnji ciklus potpora Euroimagesa za 2013. godinu u sklopu kojeg će biti dodijeljeno 6,130,000 eura za 18 dugometražnih igranih, animiranih i dokumentarnih filmova. (Vedrana SIMIČEVIĆ/NL)


Podijeli: Facebook Twiter