FBI ulazi na servere vodećih internetskih tvrtki

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) i FBI izravno su spojeni na glavne servere devet vodećih internetskih tvrtki, što istražiteljima omogućuje pregledavanje elektroničke pošte, fotografija i ostalih dokumenata kojima mogu pratiti pojedince i njihove kontakte, objavio je u četvrtak The Washington Post.

Visoko povjerljivi protuteroristički program PRISM dosad nije bio javno poznat. Neimenovani izvor iz američke vlade potvrdio je Reutersu postojanje programa. List piše da u njemu sudjeluju globalni igrači iz Silicijske doline: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Ta je vijest objavljena istoga dana kada i navodi britanskog lista The Guardian da američka vlada prikuplja snimke telefonskih razgovora milijuna Amerikanaca u sklopu borbe protiv terorizma.

Visoki dužnosnik američke administracije izjavio je da se informacije prikupljene vladinim programom nadzora, koji koristi servere internetskih kompanija, odnose isključivo na ne-Amerikance koji žive izvan SAD-a. Zakon koji omogućava prikupljanje podataka putem toga programa ne dopušta da cilj bude američki državljanin ili osoba koja se nalazi u SAD-u, rekao je.

U priopćenjima objavljenima kasno u četvrtak, Google, Apple, Yahoo i Facebook opovrgnuli su da je vlada imala izravan pristup njihovim glavnim serverima.

Prema pisanju The Washington Posta, program je pokrenut 2007. u mandatu bivšeg predsjednika, republikanca Georgea Busha i značajno se proširio u administraciji Baracka Obame. List navodi da posjeduje kopije dijapozitiva o operaciji Silicijska dolina, namijenjene višim analitičarima u Agenciji za nacionalnu sigurnost. U njima se novo oruđe opisuje kao naplodniji izvor informacija za predsjednikov dnevni briefing u kojem su se prošle godine podaci iz PRISM-a citirali 1.477 puta. Internetske kompanije svjesno sudjeluju u programu i na jednom dijapozitivu NSA-e su navedene redom kojim su mu pristupile, počevši s Microsoftom u rujnu 2007. i završavajući s Appleom u kolovozu 2012. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter