Eurobasket: Hrvatska ostala bez medalje

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija nije uspjela osvojiti brončanu medalju na Eurobasketu u Ljubljani, u borbi za treće mjesto naši su igrači pred 6.000 gledatelja izgubili od Španjolaca sa 66:92 (18.23, 18:24, 12:16, 18:29).

Hrvatska je tako natjecanje u Sloveniji okončala s osam pobjeda i tri poraza, od kojih je dva doživjela od Španjolske. U 1. kolu natjecanja po skupinama u Celju Hrvatska je izgubila s 40:68, a u nedjelju u Ljubljani sa 66:92. Usto, Hrvatska je izgubila i polufinale od Litve sa 62:77, a u međuvremenu je ostvarila osam pobjeda za redom, što je novi rekordni niz naših košarkaša na velikim natjecanjima.

Bojan Bogdanović je s 22 koša bio najefikasniji u reprezentaciji Hrvatske, dok je Španjolsku do četvrte uzastopne medalje s Eurobasketa (zlato 2009. i 2011., srebro 2007.) predvodio Sergio Llull s 21 ubačajem.

Za razliku od dvoboja otprije 18 dana u Celju, Hrvatska je odigrala ravnopravniju utakmicu, ali konačni rezultat je bio sličan. U prvom poluvremenu briljirao je Bojan Bogdanović, koji je ubacio 19 od 36 pogodaka naše reprezentacije. Najbolji hrvatski strijelac pogodio je sedam od 10 šuteva u prvih 20 minuta i praktički sam držao rezultatski priključak sve do tri i pol minute prije odmora, kada je bilo 32:30 za Španjolce. Nažalost, do kraja prvog dijela Sergio Llull je pogodio dvije trice (ukupno četiri u prvom poluvremenu) i odveo Španjolce do uvjerljive prednosti od 47:36.

U nastavku se Bogdanović umorio, hrvatski napad je stao i Španjolci su rutinski priveli utakmicu kraju. Kao i u Celju, skandalozno lošu utakmicu protiv najboljeg obrambenog igrača na svijetu Marca Gasola odigrao je prvi hrvatski centar Ante Tomić. Tomić je u 14 minuta provedenih na parketu bježao od kontakta s Gasolom te uputio samo tri neuspješna šuta prema košu, uz dva skoka.

Kao i u Celju, u četvrtoj su četvrtini naši igrači potpuno posustali pa su ponovno izgubili s previsokom razlikom. Hrvatskoj je ovo prvi poraz u susretima za brončanu medalju na velikim natjecanjima nakon tri pobjede ostvarene od 1993. do 1995. godine, dvije na Eurobasketu, a jedne na Svjetskom prvenstvu. U sva tri navrata bila je uspješnija od Grčke, 1993. bilo je 99:59, 1994. 78:60, a 1995. 73:68.

HRVATSKA: Tomić 1, Andrić 2, Draper 5, Bogdanović 22, Šarić 6, Rudež 5, Ukić 12, Simon 3, Markota, M. Delaš 2, Žorić 8, A. Delaš

ŠPANJOLSKA: Aguilar, Fernandez 8, Rodriguez 2, Rey 4, Calderon 8, Rubio 6, Claver 16, San Emeterio 5, Llull 21, Gasol 17, Gabriel 5, Mumbru

ŠUT: Hrvatska 26-57 (45.6 posto), Španjolska 30-60 (50.0 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 18-36 (50.0 posto), Španjolska 18-36 (50.0 posto), TRICE: Hrvatska 8-21 (38.1 posto), Španjolska 12-24 (50.0 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 6-9 (66.7 posto), Španjolska 20-26 (76.9 posto). SKOK: Hrvatska 29 (20 obrana + 9 napad), Španjolska 36 (23 + 13). ASISTENCIJE: Hrvatska 14, Španjolska 20. OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 2, Španjolska 6. IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 14, Španjolska 7. (Hina)