EU: Zakljucenje pregovora nece ici glatko

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Intenzivna rasprava vodila se danas u Bruxellesu o Hrvatskoj na radnom dorucku povjerenika za proširenje Štefana Fülea sa stalnim predstavnicima 27 zemalja clanica pri EU-u.

Dok je Füle izvijestio o hrvatskom napretku u otvorenim poglavljima, osobito pravosudu, te u ime Europske komisije podržao Hrvatsku i što skoriji završetak pregovora, skupina od pet zemalja pokazala je odredene rezerve prema tom planu, izvijestio je Deutsche Welle.

Pozivajuci se na diplomatske izvore, Deutsche Welle piše da pet clanica EU-a, "uglavnom nordijskih, te dvije velike clanice", smatra da proces završetka pregovora s Hrvatskom ide prebrzo, posebno u poglavlju pravosuda.

No, nikakve definitivne odluke na radnom dorucku nisu donesene jer je to bila samo priprema za sastanak ministara vanjskih poslova u ponedjeljak, 23. svibnja.

Uskladivanje stavova


Zato Deutsche Welle navodi da je zapocelo tek uskladivanje stavova medu zemljama clanicama o tome može li Hrvatska zakljuciti pristupne pregovore u lipnju. Ujedno, njemacki radio smatra da postoji mogucnost da u ponedjeljak pocne rasprava o datumu ulaska Hrvatske u EU ili da on vec bude neformalno odreden.

Podsjetimo, diplomatski izvori tvrde da je izgledno da bi kao okvirni datum pristupa Hrvatske mogao biti dogovoren 1. srpnja 2013. godine.

Javni istupi predstavnika Europske komisije bili su ipak nešto oprezniji. Füleova glasnogovornica Natasha Butler kazala je novinarima da Komisiji treba još malo vremena za procjenu je li Hrvatska spremna zakljuciti pregovore te da njihovu procjenu ne treba ocekivati cak ni sljedeci tjedan.

Osim što im treba još vremena da prouce izvješca hrvatske Vlade, Butler je ustvrdila i da "ima još nekih elemenata i materijala gdje su nam potrebna dodatna objašnjenja u vezi s ispunjavanjem mjerila za zatvaranje i ocekujemo da cemo to ubrzo dobiti od hrvatske Vlade".

To je vjerojatni razlog što su danas i Vlada i Sabor bili vrlo aktivni u groznicavim naporima da se zadovolje svi zahtjevi iz Bruxellesa. S jedne strane Markova trga, ujutro na pocetku zasjedanja, predsjednik Sabora Luka Bebic zamolio je zastupnike za prisustvo u 16 sati zbog "jedne važne dopune dnevnog reda".

Posvadali se HDZ i SDP

HDZ-ovci su još iz Kluba dobili internu SMS-poruku da u spomenuto vrijeme dodu glasovati o necem u vezi s Europskom unijom. Kasnije se moglo doznati da je u pitanju izmjena nedavno usvojenog Zakona o financiranju politickih stranaka.

Vlada je potom na popodnevnoj sjednici predložila izmjene tog zakona, pa bi tako državno izborno povjerenstvo ubuduce stalno moglo nadzirati financije politickih stranaka, a ne samo u izbornim kampanjama. Tako ce uz državnu reviziju, koja cešlja njihove financije, stranke dobiti još jednog stalnog nadzornika, a na tome je, kako su priznali i sami ministri, inzistirala Europska komisija.

- Prijedlog je rezultat konacnih pregovora s Europskom unijom da se ojaca nadzor politickih stranaka i mimo izbora, rekao je ministar uprave Davorin Mlakar.

Vladin prijedlog stigao je u parlament, ali su se tamo posvadali HDZ i SDP pa je cijela Kukuriku koalicija napustila sjednicu. Ipak, HDZ je uspio skupiti 81 zastupnika za kvorum i dopuniti dnevni red predloženim zakonom.


Podijeli: Facebook Twiter