EU najavljuje bitku neplatišama poreza

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Europska unija (EU) godišnje gubi oko 1.000 milijardi eura prihoda zbog izbjegavanja plaćanja poreza, poručio je predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy, te najavio da će europski čelnici o tom pitanju raspravljati na sastanku na vrhu idućega mjeseca.

Taj iznos gubitka poreznih prihoda jednak je vrijednosti ukupnog godišnjeg bruto domaćeg proizvoda Španjolske, te daleko premašuje visinu dogovorene financijske pomoći posrnulim članicama eurozone – Grčkoj, Irskoj, Portugalu i Cipru, a koji doseže otprilike 400 milijardi eura.

„To je kritični problem. Porezna evazija je nepoštena u odnosu na građane koji teško rade i plaćaju svoj dio poreza za društvo u kojem rade. To je nepošteno i prema kompanijama koje plaćaju svoje poreze, a teško se mogu natjecati dok druge ne plaćaju", istaknuo je u priopćenju Van Rompuy, koji predsjeda sastancima europskih čelnika.

Takva izjava Van Rompuya dodatno će ojačati pritisak na Austriju da pristane s ostatkom EU-a dijeliti informacije o računima u bankama. Austrija je sada ostala jedina od 27 zemalja članica koja nije voljna potpisati zajednička pravila o automatskoj razmjeni podataka o štedišama, jer želi zaštititi dugu austrijsku povijest čuvanja bankovne tajne.

I europski ministri financija, koji su se u petak sastali u Dublinu, raspravljali su o tom problemu. Pritom su Njemačka i Europska komisija poručile da su odlučne zatvoriti sve rupe kroz koje je moguće izbjeći plaćanje poreza.

Dodatno, šest najvećih članica EU-a dogovorilo je suradnju u borbi protiv poreznih utočišta. Naime, ministri financija Njemačke, Francuske, Britanije, Italije, Španjolske i Poljske najavili su planove o povećanju transparentosti banaka u Europi i izvan njezinih granica.

"Nitko ne može poricati da je bankarska tajna zastarjela i da trebamo učinkovit sustav za rješavanje strategija izbjegavanja plaćanja poreza. Kada ovih šest zemalja Europe krene zajedno, to stvara snažan signal kojem se nitko ne može odupirati", poručio je francuski ministar Pierre Moscovici novinarima.

Europski zakonodavci kažu da će europska direktiva o ušteđevinama, kojom je predviđena razmjena podataka o štedišama, pomoći u borbi protiv porezne evazije kada je potpišu sve zemlje Unije. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter