EU i SAD započeli pregovore o slobodnoj trgovini

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Visoki predstavnici Sjedinjenih Država i Europske unije započeli su u ponedjeljak u Washingtonu pregovore o povijesnom sporazumu o slobodnoj trgovini, unatoč europskoj zabrinutosti zbog informacija o američkom špijuniranju u Europi, što je prijetilo odgodom početka pregovora nakon gotovo dvije godine priprema.

Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo, koje je cilj pregovora, trebalo bi stvoriti najveću svjetsku zonu slobodne trgovine, koja obuhvaća oko 50 posto svjetske proizvodnje, 30 posto svjetske trgovine i 20 posto svjetskih izravnih inozemnih ulaganja.

Londonski Centar za gospodarska istraživanja procjenjuje da bi taj ambiciozni sporazum, kojim se uklanjaju carine i ograničavanju regulatorne prepreke, mogao pojačati europski i američki gospodarski rast za više od 100 milijardi dolara godišnje.

EU i SAD već su jedni drugima najveći trgovinski i investicijski partneri, s razmjenom koja je prošle godine bila veća od 646 milijardi dolara.

Poslovni krugovi s obje strane Atlantika podupiru sporazum, dok potrošačke udruge i udruge koje se brinu za sigurnost hrane i zaštitu okoliša izražavaju zabrinutost da bi sporazum mogao oslabiti važne regulacijske mehanizme vlada.

Američki predstavnik za trgovinu Michael Froman na početku je pregovora ukazao na gospodarske prednosti što bi ih sporazum trebao donijeti ne samo SAD-u i EU-u, nego i globalnom sustavu trgovine.

"Imamo šansu upotpuniti jedan od najvećih saveza svih vremena isto tako uvjerljivim gospodarskim odnosima", rekao je pred dvama izaslanstvima na početku pregovora u Washingtonu.

 "Imamo i šansu surađivati kako bismo uspostavili i unaprijedili međunarodne norme i standarde koji će nam pomoći ojačati multilateralni trgovinski sustav, zasnovan na pravilima", dodao je.

Američki predsjednik Barack Obama i čelnici EU najavili su u veljači razgovore o slobodnoj trgovini, ali su nedavne informacije o američkom nadzoru telefonskih i internetskih veza u Europi poremetile dinamiku priprema.

Optužbe na račun Washingtona da je špijunirao partnere u EU opteretile su međusobne odnose, a Francuska je čak predlagala da se prvi krug pregovora odgodi za dva tjedna.

Američke tvrtke koje pružaju internetske usluge u međuvremenu su izrazile zabrinutost da bi mjere zaštite privatnosti u EU mogle povećati njihove troškove i smanjiti im konkurentnost na europskom tržištu, odnosno smanjiti opseg prekograničnog protoka informacija.

"Razlog zbog kojega smo odlučili održati razgovore sada jest što smo se uvjerili da je taj dogovor dobar za Europu", izjavio je europski povjerenik za trgovinu Karel De Gucht u Ženevi. "Uvjereni smo da će taj trgovinski sporazum dovesti do većeg zapošljavanja i većeg rasta", dodao je.

Reuters prenosi i informaciju iz izvora EU, prema kojima će se usporedo s glavnim pregovorima, također u Washingtonu susresti stručnjaci EU-a i SAD-a na visokoj razini kako bi razgovarali o obavještajnim pitanjima, privatnosti i zaštiti podataka. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter