EP u rukometu: Uvjerljiv start hrvatskih rukometaša

Hrvatska - Bjelorusija 33:22 (16:11). Kopenhagen. Dvorana Brondby. 1.000 gledatelja, Suci: Bogdan Nicolae Stark i Romeo Mihai Stefan (Rumunjska)

HRVATSKA: Alilović, Losert, Štrlek 4, Vori 3, Čupić 6 (2), Bičanić 4, Duvnjak 4, Kopljar 1, Ninčević, Horvat 6, Musa 1, Gojun 1, Mandalinić 1, Vuković, Valčić 1, Buntić 1.

BJELORUSIJA: Čarapenka, Kišov, Brovka, Babičev, D.Rutenka, S.Rutenka, Puhovski, Šilovič, Baranov, Njažura, Nikulenka, Kamišik, Semenov, Titov, Zajcev, Astrašapkin

Sedmerci: Hrvatska 2/2, Bjelorusija 4/2.  Isključenja: Hrvatska - 12 minuta, Bjelorusija - osam minuta.

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je Europsko prvenstvo u Danskoj uvjerljivom pobjedom protiv Bjelorusije 33:22 (16:11) u susretu 1. kola D skupine igranom u Kopenhagenu.

Hrvatsku su do naše najuvjerljivije pobjede u povijesti europskih prvenstava predvodili Zlatko Horvat i Ivan Čupić sa po šest golova, te Domagoj Duvnjak, Manuel Štrlek i Damir Bičanić sa po četiri gola, te sjajni Mirko Alilović sa 13 obrana. Kod Bjelorusije, koja je bila oslabljena neigranjem najboljeg igrača Sergeja Rutenke, prvi strijelac je bio Baris Puhovski sa šest golova.

Iduću utakmicu na 11. Europskom prvenstvu odabranici izbornika Slavka Goluže igrat će u srijedu, 15. siječnja, u 18 sati protiv reprezentacije Crne Gore, a potom dva dana kasnije slijedi okršaj protiv Švedske.

Hrvatski rukometaši su pomalo uspavano ušli u utakmicu što je Bjelorusija iskoristila i povela 2-0. Bjelorusi su mogli i uvjerljivije voditi, no Mirko Alilović je bio fantastičan. U prvih sedam minuta 'skinuo' je dva sedmerca i još dva zicera. Prvi pogodak Hrvatska je postigla tek u sedmoj minuti, no potom je ubacila u višu brzinu i serijom 6:0 okrenula rezultat.

U nastavku susreta pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno, tek s koliko će razlike slaviti naši rukometaši. Na poluvremenu je bilo plus pet, a u 40. minuti već deset golova razlike (22:12). U 55. minuti bilo je i najvećih plus 13 (30:17). U završnici utakmice izbornik Goluža je pružio priliku svim igračima, pa su se među strijelce upisali svi osim Vukovića.

Bila je to deveta međusobna utakmica Hrvatska i Bjelorusije pri čemu sedma pobjeda uz dva neodlučena ishoda. (Hina)