EP: Hrvatska dobila Grčku nakon dva produžetka

U današnjem susretu posljednjeg kola skupine F Eurobasketa košarkaša u Ljubljani je Hrvatska nakon dva produžetka pobijedila Grčku sa 92-88 (16-17, 20-17, 15-16, 19-20/ 7-7, 15-11), te je osvojila prvo mjesto u skupini, pa će u četvrtak u četvrtfinalu igrati protiv Ukrajine.

U prvom poluvremenu bila je to izjednačena utakmica u kojoj nitko nije imao više od pet koševa prednosti. Hrvatska je imala znatno bolji šut i 11 skokova više, ali skupo su nas koštale izgubljene lopte, kojih smo imali 9 više od Grka. Ipak, na poluvrijeme smo otišli s vodstvom 36-34.

U trećoj četvrtini imali smo se priliku odvojiti, imali smo vodstvo 49-43 u 26. minuti, ali nekoliko izgubljenih lopti i nerezonskih šuteva Grke je ponovno vratilo u igru pa smo u posljednju četvrtinu ušli s minimalnim vodstvom (51-50). Rovovska borba nastavljena je i u zadnjoj četvrtini, no Hrvatska je imala priliku osigurati pobjedu. Imali smo 21 sekundu prije kraja vodstvo 70-67, ali umjesto da idemo na prekršaj dopustili smo da Zisis pogodi tricu. Ostalo nam je 10 sekundi za zadnji napad, ali Ukićev šut preko ruke nije pogodio cilj.

U prvom produžetku Grci su imali meč loptu, 36 sekundi prije kraja vodili su 77-74, ali je Bogdanović tricom donio poravnanje. Grcima je ostalo 25 sekundi za zadnji napad, ali Zisis nije pogodio.

Novi produžetak, novi scenario. Hrvatska je koševima Bogdanovića i tricom Rudeža povela 86-79, a do kraja je ostalo 2 minute i 30 sekundi. No, Zisis i Bourousis ponovno dovode utakmicu u egal minutu prije kraja. Nakon toga uslijedilo je polaganje Drapera i dva pogođena slobodna bacanja Bodganovića i Hrvatska se 18 sekundi prije kraja odlijepila na 90-86 i time riješila utakmicu.

Kod Hrvatske najbolji su bili Bogdanović sa 22 koša, Ukić je upisao 14 poena, 5 skokova i 5 asistencija, Tomić je ostvario 15 koševa i 12 skokova, a Draper 13 poena. Grke su predvodili Bourousis sa 21 košem i 9 skokova, Spanoulis je ubacio 18, a Zisis 14 koševa. (Hina)