Piše Emil PERDEC
Ime vina: Refošk
Godina berbe: 2012.
Proizvođač: Vina Radovan
Lokacija: Radovani, hrvatska Istra
Temperatura serviranja: 12-14 stupnjeva Celzija
Gastro-preporuka: svinjska rebarca iz pećnice
Ocjena: 9,2/10
Čaša: Bordeaux Riedel Grand cru
Cijena (mpc): 80 kuna (Cicibela, Rovinj)
Refošk Radovan
Još uvijek se ne nazire kraj ovoj čudnoj priči oko terana koju je pokrenula grupa slovenskih vinara s Krasa. Nažalost priča je bezvezna, jer je smiješna čak i vinarima iz Goriških brda, ali što je tu je, nažalost s time moramo živjeti. Mladi predsjednik Vinistre Nikola Benvenuti i cijeli tim ljudi i dalje se bore da se problem riješi na opće zadovoljstvo svih istarskih vinara kojima ime teran puno znači. Refošk je druga sorta koja nas povezuje s ovim nesretnicima s Krasa, a predstavlja svojevrsnog brata terana. Na svakoj Vinistri biraju se najbolji mladi i odležani teran i refošk te su u izboru najboljeg refoška slovenski vinari dominantni, no ponekad zna iznenaditi i naš kandidat.
U hrvatskom dijelu Istre imamo nekoliko vinara koji se mogu podičiti sjajnim refoškom (Radovan, Rossi, Prelac). Jedan od najboljih je bio sjajni refošk vinarije Radovan iz berbe 2009. koji je potukao slovensku konkurenciju u kategoriji odležanih refoška. Franko Radovan, sjajni istarski vinar srednje generacije, poznat je kod crvenih vina prvenstveno po izvrsnim cabernet sauvignonima, ali i refoški su mu jako dobri. Danas bih podijelio s vama svoje viđenje Radovanova refoška iz berbe 2012., koji je na tragu onog sjajnog iz 2009. godine, mada je godina bila itekako specifična po dugom periodu bez kiše. Vino ima lijepu rubin crvenu boju s ljubičastim rubovima, što i je karakteristika refoška, bistro je i gusto. Vino sam držao u čaši oko pola sata da se počne otvarati i pokaže intenzivnost mirisa, koji je fin i ugodan. Na prvi miris javlja se nota višnje praćena crnim ribizom, kasnije se javlja i nota pečene šljive. U drugom naletu slijedi nota tamne čokolade praćena s malo sladića te mala nota vanilije, dakle kompleksnost mirisa je bogata. Vino je suho, djelomično toplo i djelomično mekano, a s druge strane ima lijepu svježinu koja odlikuje ovu sortu, tanini su mekani, nježni, a vino krasi fina mineralnost te srednje tijelo.
Uravnoteženo je, ima dobru intenzivnost okusa i dobru trajnost u ustima, na after tasteu dolazi mi nota višnje i maslaca. Vino je harmonično i u izvrsnoj formi za uživanje u njemu, ako ga želite čuvati u dobrim uvjetima, može trajati zasigurno još pet do šest godina. Gastronomski bih ga preporučio uz tipičnu istarsku zimsku hranu, ombolo, kobasice, kupus, ali i svinjska rebarca ili pak koljenicu iz pećnice ili spod čripnje.
Ime vina: Champagne, premier cuve
Godina berbe: više berbi zajedno
Proizvođač: SAS Bruno Paillard
Lokacija: Reims, Francuska
Temperatura serviranja: 6-8 stupnjeva Celzija
Gastro-preporuka: hladna morska predjela
Ocjena: 9,2/10
Čaša: Champagne Riedel Vinum Extrem glas
Cijena (mpc): 370 kuna (Cicibela Rovinj-na upit)
Bruno Paillard
Lijepo je započeti novu godinu u dobrom raspoloženju i veselju te valja nazdraviti nekim finim pjenušavim vinom, a ako je moguće čak i šampanjcem. Na taj način postat ćete dio globalne svjetske familije koja ovih dana radi istu stvar kao i vi, nazdravlja šampanjcem ili pjenušcem. U vinskoj industriji imamo jako puno primjera kada poslovni ljudi, koji su stekli novac u jednoj branši, nakon određenog vremena investiraju u vinsku industriju.
I u Istri imamo dosta takvih primjera poput vina Roxanich, vina Menegheti i Saints Hills te zadnja akvizicija u Graćišču Domaine Koquelicot. Danas ću vam predstaviti primjer Bruna Paillarda, čovjeka koji je dugi niz godina radio na pariškoj burzi kao mešetar te je početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća s partnerima krenuo u posao sa šampanjcima.
Početak rada smatra se 1983. te je prva berba bila predstavljena 1985. godine. Do danas je ova šampanjska kuća izuzetno napredovala te danas kontrolira oko 30 hektara vinograda, a godišnja proizvodnja iznosi 500.000 boca u raznim zapreminama. Na tržištu se nalaze sa sedam različitih etiketa te su prisutni u preko četrdeset zemalja svijeta. Danas bih sa vama podijelio svoje viđenje baznog premier cuvee brut šampanjca koji je kupaža sve tri sorte koje su tipične za taj kraj: chardonnay 33 posto, pinot noir 45 posto te pinot meunier 22 posto. Vino ima lijepu slamnato žutu boju sa zlatnim nijansama, kristalno je bistro i djelomično gusto, a krasi ga bezbroj sitnih i brzih mjehurića koji izvrsno perlaju uz čaši. Dok čaša miruje, intenzivnost mirisa je izražena, a miris je fin i ugodan te djeluje jako osvježavajuće. Na prvi nos javlja se nota agruma u obliku narančine kore ili kore od grejpa, a prati ga i malo note kvasca. Kasnije se javlja i nota badema s notom pečenog brioša praćena s malo trešnje te suhih smokava i marelica, dakle kompleksnost mirisa je bogata.
Vino je suho, djelomično toplo i djelomično mekano, s druge strane ima sjajne svježine izvrsnu mineralnost, a krasi ga srednje tijelo. Vino ima odličan balans, intenzivno je u ustima, i dosta dugo traje, a na after tasteu javlja kora kruha i suha smokva. Ima odličnu harmoniju i kao bazni šampanjac može trajati još barem četiri do pet godina, a gastronomski izvrsno paše uz hladna morska predjela.