Enoteka: Château Lafite


Ime vina: Chateau Lafite
Godina berbe: 2001.
Proizvođač: Chateau Lafite Rotschild
Lokacija: Pauillac/Francuska
Temperatura serviranja: 14-16 Celzija
Gastro-preporuka: janjeća rolada
Ocjena: 9,2/10
Cijena (mpc): 7.765 kn (Cicibela, Rovinj - na upit)

Château Lafite Rothschild je jedan od najznačajnijih chateaua u Bordeauxu te spada u četiri velika chateaua iz premier crua od 1855 godine. Podrum se nalazi u Pauillacu, u vinogorju Medoc na istoimenom poluotoku sjeverozapadno od grada Bordeauxa. Imanje je u početku pripadalo familiji Gombaud de Lafite, a u 17. stoljeću Château Lafite je kupila obitelji Ségur, koja je posadila većinu vinograda.

Tada je Nicolas-Alexandre, markiz de Ségur, postao poznat po novim tehnikama pravljenja vina te je bio poznat kao wine princ, a vino Château Lafite nazivalo se Kraljevo vino! No, slijedom političkih previranja u Francuskoj podrum dolazi u ruke holandskih trgovaca Vanlerberghe te konačno 8. kolovoza 1868. Château kupuje barun James Mayer Rothschild!

U 20. stoljeću bilo je razdoblja uspona i padova te suočavanja s problemima filoksere loze, ali i dva svjetska rata. Tijekom Drugog svjetskog rata Château je okupirala njemačka vojska te su njegovi podrumi opljačkani. Tijekom svih ovih godina Chateau Lafite je jedno od najpopularnijih svjetskih vina.

Vinograd Lafite je jedan od najvećih u Medocu i prostire se na 107 hektara, a proizvodi oko 200.000 boca godišnje, od čega je oko 120.000 za najbolje vino, a ostatak je druga linija. Njegova vina sastoje se od oko 70 posto cabernet sauvignona, merlota 25 posto, tri posto cabernet franca te dva posto petit verdota. Početkom ove godine policija u Wenzhou, provinciji u Kini, zaplijenila je gotovo 10.000 boca Chateaux Lafite Rothschilda, ali sumnjaju da je sve krivotvoreno jer je Lafite vrlo popularan među novim kineskim  bogatašima, ali se vjeruje da ga je do 70 posto u Kini lažno.

Danas ću vam danas predstaviti pravi Lafite iz berbe 2001. Vino ima lijepu granat crvenu boju, bistro je i djelomično gusto. Nakon dva sata u dekanteru, kada se vino nadisalo, intenzivnost mirisa postala je vrlo izražena s izvrsnom kakvoćom koja nam je odmah davala naznaku da ima bogatu kompleksnost. Na nosu se prvo otkrila nota prašnjave vetrine, potom je dolazio crni ribiz ali ne agresivni, slijedi tipična nota papra pa onda čokolade, koja je praćena notom jagode.

Vino je suho, djelomično toplo, mekano, elegantno i baršunasto. S druge strane, vino je svježe, s blagim i lijepo zaokruženim taninima, ali vrlo mineralno. Ima srednje tijelo, uravnoteženo je s odličnom intenzivnošću u ustima te dugačkim trajanjem i elegantnim aftertastingom, harmonično je i u punoj formi. (E. PERDEC)


Podijeli: Facebook Twiter