Embrij se ne smije koristiti za istraživanja

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Sud Europske unije donio je odluku da se ne može patentirati nijedan postupak koji ukljucuje izdvajanje maticnih stanica iz ljudskog embrija, a da se pri tom embrij uništava, a ta bi odluka mogla imati velik utjecaj na daljnja medicinska istraživanja.

Presuda najvišeg suda Europske unije odnosi se na metodu pretvaranja ljudskih maticnih stanica iz embrija u stanice živcanog sustava. Metodu je izumio Oliver Bruestle sa Sveucilišta u Bonnu.

Prema odluci suda, na tek oplodeno ljudsko jajašce pravno se može gledati kao na ljudski zametak. Ta se odluka  smatra presudnom za primjenu maticnih stanica kod lijecenja niza bolesti - od Parkinsonove do sljepoce.

"Korištenje ljudskog embrija u terapeutske ili dijagnosticke svrhe kada se primjenjuje na sam embrij i koristi mu, može se patentirati", stoji u priopcenju suda, a prenosi BBC. "No, njegovo korištenje radi znanstvenih istraživanja ne može se patentirati. Postupak koji ukljucjuje izdvajanje maticnih stanica iz ljudskog embrija u fazi blastociste, pri cemu se embrij uništava, ne može se patentirati". Blastocista je oplodeno jajašce staro nekoliko dana u kojemu se odvija dioba stanica.

Sve je pocelo nakon što je Greenpeace tužio njemackog znanstvenika Olivera Bruestlea, koji je 1997. prijavio patent na postupak lijecenja živaca uz pomoc maticnih stanica dobivenih iz ljudskih zametaka.

Znanstvenici koji se bave maticnim stanicama strahovali su od ovakve odluke, jer bi mogla usporiti istraživanja i razvoj podrucja koja bi trebala biti izvor mnogih metoda lijecenja u 21. stoljecu. No, u skladu sa sudskom ekspertizom Suda EU-a ovakva patentiranja uskoro bi se mogla zabraniti u cijelom EU-u. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter