Hrvatska ne može na europskom tržištu prodavati vino pod imenom teran, a od 1. srpnja neće ga moći prodavati ni u Hrvatskoj budući da i to postaje jedinstveno tržište EU-a, izjavio je glasnogovornik Europske komisije za poljoprivredu Roger Waite.
"Teran je oznakom izvornosti priznat kao slovensko vino i na to nije bilo prigovora s hrvatske strane kada je registriran. Također to pitanje nije pokriveno ni hrvatskim pristupnim ugovorom i stoga od 1. srpnja neće biti moguće prodavati hrvatsko vino pod imenom teran na europskom tržištu", izjavio je za Hinu glasnogovornik Komisije Roger Waite.
Iz europskih izvora, koji su željeli ostati neimenovani, doznaje se da više nije moguće naći zadovoljavajuće rješenje za Hrvatsku bez suglasnosti Slovenije. "Možda bi se sa slovenskom stranom moglo dogovoriti da se u Hrvatskoj koristi neko slično, ali ne i isto ime. U suprotnom pravila su jasna, sve što nosi ime teran može biti samo slovensko vino", rekao je taj izvor.
Matošević: Teran je dio povijesti Istre
- Odluka je apsurdna i naprosto ne možemo vjerovati. Ona nije pravična i negira činjenicu da je teran dio povijesti, identiteta i tradicije u Istri, o čemu postoje brojni zapisi i podaci, prvi je komentar za Glas Istre Ivice Matoševića, predsjednika udruge Vinistra o zabrani prodaje hrvatskog, odnosno istarskog terana na europskom tržištu. Matošević ističe da će Vinistra tražiti od državnih tijela pokretanje osporavanja postojeće slovenske zaštite sorte teran.
Podsjeća da je ta udruga uvijek promovirala zajedništvo i zajednički brending, primjerice malvazije s vinarima iz drugih država. - Ovo je suprotno dobrom duhu Vinistre, kaže.
Za utorak je najavio sjednicu upravnog odbora istarske udruge vinara nakon koje će odaslati njihovo službeno priopćenje.
Jakovina razgovarao sa Židanom
Hrvatska nije u razgovorima sa Slovenijom naišla na razumijevanje i želju da se nađe kompromisno rješenje o podnošenju zajedničkog rješenja za zaštitu vina teran, izjavio je u ponedjeljak u Luxembourgu hrvatski ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
Ministar Jakovina je u ponedjeljak ujutro, prije početka sastanka ministara poljoprivrede i ribarstva zemalja članica EU-a, razgovorao sa slovenskim kolegom Dejanom Židanom.
"Imali smo sastanak s kolegama iz Slovenije, razmijenili smo stajališta u vezi s problemom terana i za sada, nažalost, nismo naišli na veliko razumijevanje i želju da se nađe kompromisno rješenje o podnošenju zajedničkog prekograničnog zahtjeva za zaštitu tako da nam preostaje iskoristiti preostale mogućnosti, prvenstveno u razgovoru s kolegama iz Italije i u dodatnim konzultacijama s Europskom komisijom, a onda ćemo poduzeti pravne radnje koje nam stoje na raspologanju u svrhu zaštite intresa hrvatskih vinara", rekao je ministar Jakovina, dodajući da je zaštita istarskog terana od prevelikog značenja da se ne bi učinilo sve što je moguće.
Jakovina je najavio da će krajem ovoga mjeseca razgovorati o tome s talijanskom stranom.
Slovenski ministar poljoprivrede Dejan Židan potvrdio je u ponedjeljak u Luksemburgu nakon razgovora s hrvatskim ministrom Tihomirom Jakovinom da Slovenija ne pristaje na transgraničnu zaštitu vina teran. "Naše ministarstvo zaduženo je da se europski aqui poštuje takav kakav jest, ne možemo s hrvatskim ministarstvom voditi pregovore o nekom kompromisu", rekao je Židan slovenskim novinarima nakon što se s hrvatskim kolegom našao u Luksemburgu. Budući da je svoj "kraški teran" zaštitila kao vino s geografskim podrijetlom koje se proizvodi u dijelu Slovenije, ta država tvrdi da se istarsko vino istog imena ne može prodavati u Sloveniji i drugim članicama EU-a, slovenski vinari doživljavaju ga kao konkurenciju, pa je inspekcija u Ljubljani prošlog tjedna povukla manju količinu istarskog terana iz Mercatorovih trgovina.
Poznata istarska sorta
Teran je uz malvaziju najpoznatija autohtona istarska sorta, a hrvatska je javnost ostala neugodno iznenađena nedavnom intervencijom slovenskih proizvođača vina koji su od svog resornog ministarstva zatražili povlačenje s prodajnih polica vina iz Hrvatske s etiketom istarskog terana, pod izlikom da se radi o nepoštivanju odredbi EU zakonodavstva glede upotrebe imena sorte vinske loze koja sadrži zaštitu geografskog podrijetla.
Predsjednik Udruženja vinarstva pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Ivica Matošević nedavno je izjavio da je Slovenija ulaskom u EU zaštitila kraški teran, no kao tehnologiju proizvodnje vina od sorte refoška na Krasu. "Time su prejudicirali da je teran isto što i refošk, ali proizveden na njihovom terenu", rekao je Matošević.
Na pitanje što konkretno zamjera slovenskog strani, ministar Jakovina je rekao da se može govoriti o zaštiti tradicijskog naziva, ali ne i o zaštiti oznake izvornosti za nešto što je znanstveeno dokazano da su teran i refošk dvije različite sorte.
"Očekivali smo tu više razumijevanja za zajednički interes za prekogranični projekt zaštite za sve tri zemlje u kojima se proizvodi teran", rekao je Jakovina. (Hina, B. ŽIŽOVIĆ)