U Komunalnoj palači danas je predstavljen projekt "Jačanjem kapaciteta do socijalne uključenosti" kojeg sufinancira Europska unija i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Riječ je o prvom EU projektu Udruge za promicanje stvaralaštva Art studio iz Pule, koji se provodi u partnerstvu s Gradom Pulom i Udrugom za promicanje amaterskog sporta UPAS.
Zajedno ostvariti ambicije
Zamjenica gradonačelnika Elena Puh Belci istaknula je da se jedino umrežavanjem postojećih kapaciteta pojedinih subjekata u Gradu Puli te partnerstvom mogu postići zajedničke ambicije.
- Zapravo je riječ o ciljevima koje smo si zadali i kroz Sliku zdravlja, a radi se o poticanju volontiranja te uključivanja osoba s invaliditetom. Grad Pula ima obavezu kroz raspoložive resurse promovirati projekt. Zainteresirani smo za sve udruge koje smatraju da bi mogle ponuditi neke projekte. Nudimo im partnerstvo, informiranje te podršku u aktivnostima. Naime, zbog manjih prihoda, mogućnosti da udruge u potpunosti financiramo ograničene su. Novci su osigurani u fondovima, stoga je upravo ovaj projekt školski primjer kako zadovoljiti potrebe građana u zajednici, a da to gradski proračun ne košta niti kune, rekla je Puh Belci.
Voditeljica projekta Jovana Prusac Fabris istaknula je da projekt financiraju Europski socijalni fond u sklopu operativnog programa 2007.-2013. i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske u iznosu od 182 tisuće kuna.
- Potvrđujemo da se već i prva kandidatura za europska sredstva može pokazati uspješnom, no naravno uz dobru podršku. Projekt je prvenstveno namijenjen malim organizacijama civilnog društva iz Pule i okolice koje u sklopu različitih edukacija mogu naučiti kako aplicirati svoj prijedlog projekta na Europski socijalni fond. Ondje čekaju spremna sredstva, samo ih treba znati i povući. Ima puno malih udruga koje bi to željele učiniti, ali jednostavno ne znaju kako. Prva aktivnost u projektu bit će upravo edukacija malih organizacija i udruga za pisanje prijedloga projekata Europskom socijalnom fondu. Potom će se u sklopu projekta održavati i edukacije u suradnji s Volonterskim centrom Istre o upravljanju volonterima. Cilj nam je organizirati pokazne manifestacije, stoga ćemo održati jednu sportsku te dvije likovne kolonije u koje će se uključiti volonteri, osobe s invaliditetom, učenici Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula, Škole za odgoj i obrazovanje te Udruge cerebralne paralize Istarske županije. Uočili smo da su osobe s invaliditetom slabije uključene u aktivnosti namijenjene općoj populaciji, a mi bismo to s vremenom željeli promijeniti, istaknula je Prusac Fabris.
Sportsko-rekreativna manifestacija
Temeljne komponente projekta rezimirao je predsjednik Udruge za promicanje amaterskog sporta UPAS Ozren Catela.
- Uz edukaciju za pisanje prijedloga europskih projekata i poticanje volontiranje, UPAS je u projekt najviše privuklo uključivanje osoba s invaliditetom. Najviše smo zainteresirani na promicanje redovitih oblika tjelovježbe. Koliko je važno redovito vježbanje za prevenciju bolesti ne treba posebno isticati. Naime, sve što se nudi osobama s invaliditetom uglavnom se svodi na njihove udruge, te je vrlo mali, gotovo neznatan broj osoba s invaliditetom koje sudjeluju u aktivnostima namijenjenim općoj populaciji. Postoje njihove udruge u koje su uključeni, no to je ponovno jedan oblik segregacije, dakle isključivanje iz života zajednice. UPAS će u sklopu projekta organizirati sportsko-rekreativnu manifestaciju gdje ćemo u suradnji s nekoliko udruga uključiti veći broj članova lokalne zajednice. Promovirat ćemo volontiranje, ali i volontiranje osoba s invaliditetom. Priručnikom s primjerima dobre prakse pokazat ćemo drugim organizacijama civilnog društva da je dobro uključiti se u europske projekte, da ne mora sve financirati lokalna uprava te da se vrijednost ostvaruje zajedništvom, rekao je Catela. (S. ROJNIĆ SINKOVIĆ)