Država je konačno odlučila uvesti osobne korisničke informatičke pretince za građane, što će pojednostaviti, pojeftiniti i ubrzati komunikaciju građana s državnim tijelima.
Na javnoj je raspravi do 19. siječnja Prijedlog zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi, a uređenje te infrastrukture, odnosno stvaranje jedinstvenog sustava za uspostavu i upravljanje javnim registrima, preduvjet je za uvođenje sustava osobnog korisničkog pretinca za građane, odnosno sustava e-Građani.
Ideja zakona vrlo je jednostavna: omogućiti korištenje i prebacivanje podataka iz registara ne bi li država građanima ponudila e-usluge.
U osnovi, to je nešto što već poodavno postoji u bankarstvu, gdje građani putem interneta svakodnevno prebacuju stotine milijuna kuna. No, da bi se ostvario projekt e-Građani potrebno je urediti sustav javnih registara, odnosno razviti informacijsku infrastrukturu.
Taj informacijski sustav predviđa postojanje elektroničkog pretinca, nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava te elektroničke osobne karte građanina. I građanima i državi sustav bi štedio i vrijeme i novac. Jedino bi na gubitku bila pošta. Po nekim procjenama država godišnje na poštanske usluge troši oko 180 milijuna kuna, i to za slanje rješenja, zahtjeva za dodatnom dokumentacijom i drugih dokumenata.
Prijedlogom zakona kani se tijelima javnog sektora propisati obveza korištenja sustava središnjeg državnog portala za prikaz informacija o javnim uslugama i informacija i dokumenata o provođenju politika iz svog djelokruga. Dostupnost podataka iz javnih registara ne bi bila apsolutna, već ograničena propisima o zaštiti osobnih podataka i informacijskog sigurnosti.
Usvoji li se predloženi zakon i ako on zaživi, to će biti jedna od najvećih i najvažnijih reformi sadašnje Vlade. U roku od godinu dana od stupanja na snagu zakona svi registri morali bi se uskladiti sa zakonom, sva tijela javnog sektora koja evidencije ne vode u elektroničkom obliku morat će se prebaciti na to, a nakon toga bi stajanju u redovima, primjerice , ne bi li se prijavilo rođeno dijete, postalo prošlost. (T. PONOŠ/NL)