Tek 200-tinjak zahtjeva za zamjenu stare povlastice (svojevrsna dozvola za obavljanje gospodarskog ribolova na moru, op.a.) stiglo je u pulsku Upravu za ribarstvo. U Istri, medutim, postoji oko 900 povlastica, što znaci da više od dvije trecine istarskih ribara još nije predalo zahtjeve za izdavanje nove.
Rok za to istjece sa zadnjim danom ove godine, a problem je što ce nakon tog datuma povlastice za koje nije predan zahtjev biti ukinute. Iz istarske podrucne jedinice Uprave za ribarstvo u Puli stoga pozivaju da se zahtjevi predaju što prije da na koncu ne bi bilo problema oko toga je li netko zahtjev predao na vrijeme ili izvan propisanog roka.
Iako u Upravi kažu da nije rijec o reviziji povlastica, vec uskladivanju s propisima EU-a, mnogi ce ribari reci da je to samo isprika da im se iz džepa izvuce pokoja kuna.
Naime, u slucaju revizije trošak zamjene povlastica snosi država, a ovako sav trošak podmiruju ribari. Rijec je o nemalih 270 kuna za novu povlasticu, plus 70 kuna za odjavu stare te dodatnih 40 kuna za one koje trebaju priložiti i novo uvjerenje o osposobljenosti za obavljanje posla ribara.
Tonci Trevižan, predsjednik Ceha ribara Istre, slaže se s tumacenjem da je ovaj potez resornog ministarstva donesen samo da bi se ribarima uzelo više od 300 kuna po povlastici.
Nekima taj iznos predstavlja puno veci problem buduci da pojedini ribari imaju po nekoliko povlastica. No, Trevižan je svjestan da se propisi moraju poštivati pa poziva svoje kolege da što prije podnesu zahtjev za izdavanje novih povlastica.
- Ljudi su na vrijeme bili obaviješteni i putem udruženja obrtnika. Neki se bune da ce time izgubiti dan posla jer moraju otputovati do Pule gdje se predaju zahtjevi. Zato isticem da se formulari mogu preuzeti u najbližem udruženju obrtnika i ispuniti kod kuce, a zatim ih se može poslati u Upravu za ribarstvo. Time, dakle, ne gube dan na poslu, niti imaju dodatne troškove, kaže Trevižan.
Još je, medutim, nejasno na koji ce se nacin mijenjati povlastice koje su trenutno pohranjene. Naime, povlastica se pohranjuje u slucaju da ribar ostane bez plovila na koje glasi povlastica. Hoce li i ribari s takvim problemima moci podnijeti zahtjev, pitanje je na koje u pulskom Udruženju obrtnika kažu da bi im do kraja tjedna trebao stici odgovor iz ministarstva.
Zamjenik predsjednika Sekcije ribara Puljštine Kristijan Zovic, koji nas je i upozorio na problem slabog odaziva ribara za izmjenu povlastica, ponavlja da bi ribari trebali što prije predati zahtjeve jer Uprava po njegovim rijecima ne može obraditi nekoliko stotina zahtjeva u zadnji tren.
- Smatram da je, bez obzira na našu dobru suradnju s institucijama, država mogla aplicirati za sredstva iz nekog europskog fonda ne bi li se tako financirala prilagodba EU-propisima. Ovako je zamjena povlastica postala iskljucivo trošak ribara, kaže Zovic.