Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) od Vlade traži izradu socijalnih ucinaka Zakona o placama u lokalnoj i podrucnoj (regionalnoj) samoupravi.
Naime, prema nacrtu konacnog prijedloga zakona koji bi se do kraja sijecnja trebao naci u saborskoj proceduri, masa za place u lokalnoj i podrucnoj samoupravi ogranicava se na iznos od 20 posto prihoda poslovanja jedinice uprave, odnosno samouprave. Stoga se, smatra sindikat, može ocekivati val otkaza.
Vlada, navodi sindikat, ne može odgovornost za posljedice donošenja zakona po sudbinu zaposlenih u lokalnoj i regionalnoj samoupravi prebaciti na leda Sabora. Vlada bi, smatraju, trebala imati odgovornost prema radnicima koji ce ostati bez posla te utvrditi mjere za njihovo zbrinjavanje.
Sindikat, osim toga, smatra da se konacnim zakonskim prijedlogom neprecizno utvrduju koeficijenti za obracun placa službenika i namještenika koji se "mogu utvrditi unutar raspona koeficijenata od 1,00 do 5,00". Iz takve formulacije proizlazi da se visina placa prepušta volji jedinica lokalne uprave i samouprave. Dakle, službenicima i namještenicima mogu se utvrditi i niži, ali i viši koeficijenti od onih odredenih zakonom.
Zakonski rok za slanje zakona o placama na lokalnoj razini je kraj sijecnja. Vladina je namjera ujednaciti place službenika i namještenika na svim razinama što je izazvalo val kritika na lokalnoj razini s obzirom na to da su službenici i namještenici tamo u pravilu bolje placeni.
Osim toga, Vlada razmišlja i o donošenju jedinstvenog zakona o placama koji bi se odnosio na državne i javne službe, odnosno i nacionalnu i lokalnu razinu.