Država ce platiti doktorat svim gradanima koji su spremni obvezati se da ce nakon toga najmanje tri godine raditi u nekoj hrvatskoj tvrtki, a zbog toga cemo formirati poseban fond s barem nekoliko milijuna kuna, najavio je u cetvrtak Radimir Cacic, potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva.
Cilj nam je hrvatsko gospodarstvo povezati sa sveucilištem i znanošcu, kako bi se povecala njegova konkurentnost, dodao je Željko Jovanovic, ministar znanosti i obrazovanja.
- Hrvatska ima razmjerno malo doktora znanosti, a dodatni je problem to što samo 15 posto njih radi u gospodarstvu, dok se u Americi taj broj penje na 80 posto, objasnio je Jovanovic na svecanosti na kojoj su dvojica ministara potpisala sporazum o suradnji dvaju ministarstava i najavila izradu "Nacionalne strategije inovacija Republike Hrvatske od 2013. do 2020." Tu ce strategiju tehnicki i financijski podržati Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) iz Pariza.
Ulaganje u inovacije je jako bitna stvar. To je put koji ce Hrvatskoj omoguciti korištenje najvrednijeg prirodnog bogatstva, ljudske pameti, izjavio je tom prigodom Alan Paic, hrvatski strucnjak koji je u OECD-u zadužen za jugoistocnu Europu.
- Žalosno je što Hrvatska nema strategiju inovacija. Sada je moramo napraviti i zato što bez nje necemo moci koristiti novac iz fondova EU-a, namijenjen za poticanje inovacija i znanosti, otkrio je Cacic.
Hrvatska je u istraživanja i znanost dosad ulagala samo 0,8 posto BDP-a, dok najrazvijenije europske zemlje ulažu oko 3 posto. Stvaranje fonda za financiranje (skupih) doktorata ljudima koji ce raditi u gospodarstvu naš je prvi korak u jacem poticanju inovacija, najavio je Cacic.
Istraživanja OECD-a pokazala su da se svaki euro, uložen u istraživanje i razvoj, nakon pet godina gospodarstvu vraca u 12 do 15 puta vecem iznosu. Najveci muliplikator ima Belgija koja svaki taj uloženi euro vrati u 24 puta vecem iznosu, podsjetio je Cacic.(B. Po./NL)