Država kreće s prodajom vozila poreznih dužnika

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Kako su iz Ministarstva financija i najavili uoči Nove godine, Porezna uprava će oduzimati i prodavati automobile i plovila onih građana koji duguju porez.

Navodno je lista od petnaestak tisuća automobila i nekoliko tisuća jedrilica i jahti već sastavljena, a vlasnici, koji uglavnom ne idu u red siromašnijih hrvatskih građana, već su izviješteni o ovrsi koja će uslijediti kad se država dogovori gdje će uskladištiti oduzetu imovinu.

Pretpostavka je da će to biti u prostorima HAK-a, a dogovorit će se i sustav putem kojeg će se automobili i druga vozila prodavati na licitaciji ne bi li se otplatio dug. Naravno, netko ih mora i zaplijeniti, a za to će biti zadužena mobilna jedinica carine. Sve to će država učiniti ne bi li popunila svoju praznu blagajnu.

Boris Lalovac, pomoćnik ministra financija, krajem prošle godine pojasnio je da će bez svoje skupe imovine ostati oni koji duguju porez, a nisu se odazvali Poreznoj upravi na dogovor o načinu otplate. Do kraja listopada odazvalo se nešto manje od 50 posto dužnika, kojih je ukupno 70 tisuća. Neki su dogovorili reprogram duga, neki sve platili odjednom.

Cijela priča izazvala je i tvrdnje da će se to dodatno negativno odraziti na zadnjih godina ionako problematično tržište automobila, posebice polovnih. Naime, prodaja novih automobila nikako da se u ovim teškim ekonomskim vremenima vrati na nekadašnje brojke, a ovo bi sada moglo ugroziti i prodaju rabljenih.

Procjenjuje se  da bi na hrvatskom tržištu ove godine moglo biti prodano oko 30 tisuća novih i isto toliko rabljenih vozila pa ispada da bi čak 50 posto iz ove druge kategorije pokrila - država. Nagađa se da će ti automobili na kraju biti prodani po cijeni osjetno nižoj od tržišne.

- Sigurno da će to djelovati i na automobilsko tržište, kaže Davor Brmež, voditelj Centra Grand auto Osijek. "No, ja više ne vjerujem tim senzacionalističkim najavama jer svaki put kada se nešto tako najavljivalo u vezi s tržištem automobila, uvijek je to trebalo utjecati na drastično smanjenje prodaje. I uvijek je djelovalo, ali pomalo. Nešto smo gubili na takvim stvarima, ali nikada onoliko koliko je najavljivano. Tako da ni ovaj put ne vjerujem da će to bitno poremetiti odnose na tržištu", ističe Brmež.

Agan Begić, osnivač agencije Promocija plus, koja se bavi i istraživanjem automobilskog tržišta, upozorava pak da su ti prijašnji valovi ipak bili sramežljivi.

- Ovih 15 tisuća bi bio prilično snažan udar i to bi sigurno uzdrmalo tržište, ističe. Dodaje da ministar Linić time na jednoj strani uvodi red u porezna dugovanja, ali bi s druge mogao poremetiti tržište automobila. (I. BOŠNJAK/NL)


Podijeli: Facebook Twiter