Jedna od najvrednijih svjetskih zbirki dragulja, posvećena svecu zaštitniku Napulja, po prvi je put u povijesti napustila taj grad i izložena je javnosti u Rimu, javlja BBC.
Blago svetog Januarija po vrijednosti se može mjeriti s britanskim krunskim draguljima ili s riznicom ruskih careva. Sedamdeset izložaka pod iznimnim je mjerama sigurnosti prevezeno u Rim.
Među njima je i biskupska mitra optočena draguljima i velika ogrlica ukrašena tisućama dragog kamenja. Te i druge predmete, poput zlatnih kaleža, europske su okrunjene glave stoljećima donirale svecu zaštitniku Napulja.
Najveći dio vremena zbirka je provela daleko od očiju javnosti, sklonjena na sigurno u sefovima napuljske katedrale.
Januarije, napuljski biskup iz doba ranog kršćanstva, mučenik je i svetac iz trećeg stoljeća. Po tradiciji, stradao je u Dioklecijanovim progonima kršćana. U Napulju ga se stoljećima štuje kao zaštitnika grada od kuge, ratova, potresa, brodoloma i prirodnih nepogoda.
Kada je sredinom 20-ih godina 16. stoljeća Napulj bio izmučen bolestima, ratovima i čestim erupcijama Vezuva, Napolitanci su se zavjetovali da će izgraditi kapelu svetom Januariju i čuvati svo njegovo 'blago', u zamjenu za njegovu zaštitu.
Ukupno se radi o 21.600 remekdjela. Carevi, kraljevi i pape, svi su slali svoje vrijedne doprinose napuljskom svetištu. Emmanuele Emanuele, čelnica Rimske zaklade koja organizira izložbu, kaže da se radi o zbirci "neprocjenjive vrijednosti, i povijesno i umjetnički".
Posebnu pozornost na izložbi plijenit će biskupska mitra, ukrašena s 3964 dijamanta, rubina i smaragda, napravljena kako bi se njome okrunila bista svetog Januarija koji se Napuljem nosi u procesiji na njegov blagdan 19. rujna.
Najvažniji je izložak, međutim, ogrlica svetog Januarija, čija je izrada počela 1679. godine i vjerojatno je među najvrednijima na svijetu. Sastavljala se stoljećima od tisuća komada dragog kamenja, uključujući i brojne poklone monarha iz vremena kada je Napuljsko kraljevstvo bilo jedno od najvažnijih u Europi, među kojima se ističe križ od dijamanata i smaragda, poklon francuskog cara Napoleona.
"Ta ogrlica priča europsku povijest", kazao je Jorio. U nju je ugrađen i jedan, u usporedbi s ostalim dragocjenostima, posve običan par naušnica, jedini komad imovine napuljske pučanke koja je ostala pošteđena u strašnoj epidemiji 1844. godine i odlučila ga je pokloniti svom svecu.
Izložba će biti otvorena od 30. listopada do sredine veljače. (Hina, foto REUTERS)