Dragulj fantasy literature

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Fascinantnu snagu i širinu mašte Georgea R.R. Martina, autora briljantnog romanesknog epskog serijala "Pjesme leda i vatre", bolje od ijednog romana iz te za sada oko četiri i pol tisuća stranica opsežne (još nedovršene!) sage potvrđuje njegovo novo djelo, knjiga "Svijet leda i vatre" čiji podnaslov "Neispripovijedana povijest zapadnih zemalja" tek blago naznačuje o kakvom je za fantasy literaturu dragulju riječ. Naime, u namjeri da svoj izmaštani svijet Westerosa i okolnih kontinenata što bolje dočara ogromnom broju zaljubljenika u "Pjesme leda i vatre", Martin je odlučio napisati i pretpovijest tih zapadnih zemalja te osmislio veliki historiografski tekst koji o povijesti tog svijeta govori sve do trenutka kad počinje radnja prve knjige iz serijala "Pjesme leda i vatre", romana "Igre prijestolja" pod čijim je nazivom ovo djelo proslavila i istoimena briljantna hit TV serija.

Meštar Yandel

Povijest svijeta koji se trenutačno, prije sedme sezone serije i knjige, nalazi pred smrtonosnom prijetnjom najezde "bijelih šetača", ispričana nam je zahvaljujući meštru Yandelu, povjesničaru iz tog doba koji je prikupio i na jednom mjestu objavio sva dotadašnja znanja o svijetu kojeg je i sam dio. Saznajemo tako najprije podatke iz drevne povijesti, doba tzv. Prvih ljudi, kraljevstvu Valyrije i dolasku Andala koji će osvojiti zapadne zemlje. Priča se potom o kraljevanju Targaryena i njihovim zmajevima te načinu na koji su poraženi da bi potom najveći dio knjige bio vezan uz opis vladavine u sedam u tom trenutku postojećih kraljevina da bi se u završnom dijelu autor dotaknuo i onih prostora koji su van tih kraljevina, a to znači i van većini tog znanog svijeta. Za sam kraj, u skladu s historiografskom i enciklopedistici okrenutom karakteru knjige, autor nudi i dodatak u kojem se saznaju precizni podaci o rodoslovlju obitelji Targaryen, Stark i Lannister, odnosno detaljan prikaz vladavine kraljeva.

Naravno, meštar Yandel je, kao i svi likovi ovog briljantno osmišljenog i začuđujuće izmaštanog paralelnog svijeta, izmišljen pri čemu su u konačnom izgledu ove "enciklopedije Westerosa" Georgeu R.R. Martinu u konačnom oblikovanju pomogli Elio M. Garcia Jr. i Linda Antonsson, dvoje mlađih švedskih fanova koji su toliko "ušli" u izmaštani Martinov svijet da je on zajedno s njima napisao ovu "povijest".

Povijest svijeta

Konačan rezultat je po svim mjerilima fascinantna knjiga koju će s oduševljenjem čitati svaki fan "Leda i vatre" i to ne samo jednom, već joj se, budući da je tako koncipirana, može vraćati u niz navrata kako bi, prateći radnju serije ili čitajući novu knjigu, saznao pojedinosti o vezi događaja iz "sadašnjosti" s događajima iz "prošlosti". Uz to, naravno, knjiga svojim detaljnim prikazom najbitnijih trenutaka povijesti Westerosa nudi i dodatna pojašnjenja i razumijevanje svega što smo pratili u do sada objavljenom serijalu knjiga i TV serije, a istu će funkciju, nedvojbeno, vršiti i za buduće knjige i sezone serije - najvjerojatnije još dvije - sudeći bar po najavama samog Georgea R.R. Martina.

Štoviše, neshvatljivo velika količina podataka, likova i zbivanja predstavlja najbolji mogući temelj za daljnje širenje priče, za stvaranje novih pripovijesti i saga iz tog svijeta leda i vatre, svijeta surovih igara prijestolja. Da će tako biti ne treba nimalo sumnjati jer već koautorstvo Garcie i Antonsson u izradi ove knjige upućuju na to kako George R.R. Martin definitivno više nije sam vlasnik svijeta Westerosa. Istina, on ga je stvorio i osmislio, ali sve veći broj fanova kojih, poput spomenutog španjolsko-švedskog dvojca, uspostavljaju prema tom izmaštanom svijetu iznimno kreativan odnos, svjedoče o tome da je Martin stvorio možda i najznačajniji paralelni književni svijet u povijesti književnosti što sjajno potvrđuje i ova knjiga koja je, u stvari, povijest svijeta koji nikad nije postojao!

Divot izdanje

Uz stotine novih priča koje su pak zameci tisuća novih, ova knjiga oduševit će mnoge i svojim izgledom pri čemu se i njen hrvatski izdavač, zagrebački Algoritam, i te kako potrudio ponudivši divot izdanje koje veličinom i požutjelim izgledom stranica te odabirom fonta slova "vuče" na stare srednjovjekovne spise. Dodatni su pak adut iznimne ilustracije koje potpisuje trideset različitih autora sa svih strana svijeta što dodatno svjedoči o popularnosti ovog izmaštanog svijeta i zaluđenosti njime. Naravno, otkud tolika želja za bijegom u izmišljenu stvarnost pitanje je za psihologe i sociologe, a uz onaj klasični odgovor o želji za bijegom iz nesavršene sadašnjosti, dio odgovora svakako leži i u činjenici da rijetko koji čovjek ne voli dobru priču. A "Pjesme leda i vatre" sa svojom poviješću iskazanom u ovoj knjizi upravo to nude! (Marinko KRMPOTIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter