U galerijama Luka, MUL i Anex preksinoć je otvorena izložba Sanje Iveković naslovljena „Biseri revolucije“. U ime organizatora, Hrvatskog društva likovnih umjetnika Istre prisutne je pozdravila Dorina Vlakančić (koja je uz Iveković kustosica izložbe) koja je napomenula da je ovo jedan od najznačajnijih kulturnih događaja u Puli ove godine.
- Izložba „Biseri revolucije“ svojevrsna je retrospektiva Sanje Iveković, prva takve vrste na području Hrvatske i obuhvaća radove u rasponu od 36 godina. Od rada „Personal cuts“ („Osobni rezovi“) kojeg je moguće pogledati u kino prostoru galerije a koji je nastao 1974. pa do rada po kojem je izložba dobila ime „Ona prava. Biseri revolucije“ iz 2010. U ovih nekoliko prostora prezentirano je 14 Ivekovićinih radova, od video radova tu su „Osobni rezovi“ pa „Sweet violence“ („Slatko nasilje“), „Lighthouse“ („Svjetionik“), „Looking at“ („Gledanje“), „Sjećanje žena na život u socijalizmu“. Fotomontaže pod imenom „GEN XX“ objavljivane su u časopisima Arkzin, Frakcija, Zaposlena, Kruh i ruže i mogu se pogledati u jednoj od vitrina u galeriji Mul. Rad „Ženska kuća (Sunčane naočale)“ objavljivan je u časopisima Zarez, Feral Tribune, turskom časopisu Istanbul life i Nedjeljnom vjesniku.
Uz sve to, na ovoj izložbi čak se četiri rada predstavljaju premijerno u Hrvatskoj. Rad „Ona prava. Biseri revolucije“ zbog prostornih ograničenja predstavljen je tek kroz šest printeva iz serije od deset. Tu su i fotografije „Nevidljive žene Solidarnosti, 6 od 5 milijuna“ koje se bave položajem i marginalizacijom žena koje sudjelovale u uspostavljanju i djelovanju sindikata Solidarnost, to su tih „nevidljivie“ žene čije konture dolaze do izražaja tek kada se posjetitelj približi radovima. Premijerna je i instalacija „Rohrbach – živi spomenik“ iz 2005. godine u kojoj volonteri, stanovnici Rohrbacha, malog mjesta u Austriji, s nekih 1400 stanovnika, okupljeni na gradskom trgu na poziv Sanje Iveković u tišini formiraju živi spomenik žrtvama holokausta. Rad je baziran na fotografiji iz 1940-ih koja prikazuje Rome kako čekaju deportaciju u koncentracioni logor, događaj koji je u ono vrijeme najčešće bio popraćen okretanjem glave i ravnodušnošću lokalnog stanovništva. Premijerno je u Hrvatskoj i rad „Waiting for revolution“ („Čekajući revoluciju“) iz 1982. u kojem kroz devet crteža pratimo djevojku koja stoji i gleda u žabu. Žaba mijenja boje ali se ne pretvara u princa. Rad je nastao u vrijeme kada je nakon smrti maršala Tita u razdoblju od dvije godine SFR Jugoslavija doživjela slijed od četiri predsjednika, žaba je promijenila boju ali je ideja socijalističke utopije ostala za to vrijeme postojana. Tu je još i višedjelna instalacija „Nada Dimić file“.
- Radovi Sanje Iveković bave se pitanjima roda, identiteta, ideologije i zaborava, pitanjem otpora prema pozicijama moći, položaja žena u društvu, utjecaja medija, pitanjem anuliranja odnosno brisanja antifašističke povijesti iz školskih udžbenika i pitanjem nove interpretacije povijesti, povijesti od nulte godine u novim, tzv. demokratskim društvima, kazala je Vlakančić.
Otvarajući izložbu zahvalila je Sanji Iveković na velikom povjerenju i implicitnom priznanju koje im je ovom izložbom pružila. Istaknula je i veliku potporu Ministarstva kulture, Grada Pule, Istarske županije, pulske Turističke zajednice, Fabrike, firme Ara electronic. Posebna zahvala ide autorici na odličnoj suradnji, otvorenosti i velikodušnosti, a Vlakančić nije zaboravila spomenuti niti svoj tim bez kojeg se izložba ne bi realizirala a zahvalu je uputila i vjernoj publici.
- Zahvaljujem se Dorini i timu koji je neumorno radio na ovoj izložbi. Meni se prostor neobično dopao i mislim da je jedan od izuzetno inspirativnih prostora i jako mi je drago da smo imali priliku to napraviti kako smo zamislili, rekla je na otvaranju autorica.
Izložba ostaje otvorena do 10. listopada, od utorka do petka od 10 do 18 i subotom i nedjeljom od 10 do 14 sati. Javna vodstva za sve posjetitelje organiziraju se subotom i nedjeljom u 12 sati. Stručna vodstva u okviru MARTE – edukativne platforme za poticaj umjetničkog razvoja mladih organiziraju se po dogovoru pozivom na telefon 098 46 47 41. (M. RADIĆ)