Doznajte koliko ministarstva troše na svećenike

Financiranje Katoličke crkve i ostalih vjerskih zajednica našlo se pod lupom GONG-a (arhiva)
Financiranje Katoličke crkve i ostalih vjerskih zajednica našlo se pod lupom GONG-a (arhiva)

Konferencija pod nazivom "Informacijama do demokracije", koju u petak u Hrvatskom saboru u povodu obilježavanja Međunarodnog dana prava na pristup informacijama organizira GONG, donijet će nove spoznaje koje su aktivisti te nevladine udruge prikupili prateći primjenu Zakona o pravu na pristup informacijama.

Ovih će dana aktivisti GONG-a predstaviti svoje sedmo izvješće o provedbi tog zakona odnosno ukazati na problematične slučajeve odbijanja davanja informacije, uglavnom zbog poslovne tajne ili klasificiranih podataka.

Među informacijama iz tijela javne vlasti, u fokusu zanimanja GONG-ovaca našlo se i financiranje Katoličke crkve i drugih vjerskih zajednica, ukupan broj ustanova Crkve te aktivnosti dušobrižništva u raznim državnim ustanovama. Svi podaci, kako je to logično, normalno i poželjno, trebaju biti javni, pa je GONG imao, više-manje, uspjeha u potrazi za njima.

Doznali su tako u Ministarstvu obrane da u Vojnom ordinarijatu djeluje pet svećenika te 15 djelatnika na drugim dužnostima, dok je u Oružanim snagama raspoređeno 16 svećenika – vojnih kapelanao. MORH je u 2012. godini za materijalne rashode Vojnog ordinarijata planirao pet milijuna kuna.

Kad je MUP u pitanju, oni u stalnom radnom odnosu imaju pet policijskih kapelana za koje se ukupno izdvaja oko 770.000 kuna godišnje. Još je pet svećenika u povremenoj službi te se za njih izdvaja dodatnih 290 tisuća kuna. Lani je MUP doznačio pola milijuna kuna Vojnom ordinarijatu, a u 2012. to je umanjeno za 30 posto.

Ministarstvo zdravlja potvrdilo je da je za dušobrižništvo vjernika u bolnicama i lječilištima, odnosno za materijalno uzdržavanje klera koji o njima brine, prošle godine platilo 768.000 kuna. Ove je godine za duhovnu pomoć u bolnicama osigurano neznatno više.

Iako Ministarstvo socijalne politike i mladih u svojim ustanovama nema stalno angažirane svećenike, nego o dušobrižništvu brinu svećenici, župnici ili misionari koji obilaze vjernike ili služe mise, i taj Vladin resor izdvaja određena sredstva za tu namjenu. Ove je godine planirano 860.000 kuna za skrb o duhovnom dobru vjernika.

Nisu u GONG-u, doduše, imali baš puno sreće u korespondenciji s Ministarstvom pravosuđa, a djelomično ni s Ministarstvom uprave. Na upit o oblicima dušobrižništva vjernika u zatvorima i kaznionicama, odgovoreno im je da je to u nadležnosti upravitelja tih ustanova, o novcu koji je potreban za materijalno uzdržavanje klera GONG su uputili na Vladu, dok su o tome koliko je ustanova Katoličke crkve u Sudskom registru ustanova lopticu prebacili na kolege iz Ministarstva uprave.

Taj je Vladin resor, pak, odgovorio da su u evidenciji pravnih osoba Katoličke crkve u Hrvatskoj upisane 2.022 ustanove, no nije bilo odgovora na upit o tome za koliko je udruga Crkva bila osnivač ili suosnivač, jer o tome ne posjeduju informacije.

Na kraju, Vlada je dostavila podatke o sredstvima iz proračunskih zaliha koja su u protekloj godini odobrena za potrebe vjerskih zajednica, a riječ je o 11,2 milijuna kuna. Najviše je dobio HBK, čak 7,9 milijuna kuna, i to za potrebe refundiranja dijela troškova organizacije posjeta pape Benedikta XVI. Hrvatskoj.

Vladina Komisija za odnose s vjerskim zajednicama predočila je GONG-u i popis ugovora koje je RH sklopila sa svim vjerskim zajednicama, točnije o pitanjima od zajedničkog interesa sa Svetom Stolicom, te još 16 crkava i vjerskih zajednica. Među njima su četiri ugovora s Vatikanom te još sedam ugovora s ostalim crkvama i vjerskim zajednicama.

Glavne slučajeve koji se odnose na ugovore tijela javne vlasti s privatnim osobama, informacije vezane za koncesije i financijske transakcije tijela javne vlasti GONG će predstaviti na svojoj konferenciji u petak. Tom će prilikom biti predočena i iskustva o pravu na pristup informacijama i transparentnosti vlasti u Velikoj Britaniji, Sloveniji i Srbiji. (M. OBRENOVIĆ/tportal.com)


Podijeli: Facebook Twiter