DORH: Hernadi iznio bezbroj neistinitih tvrdnji

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta nisu željeli komentirati izjave okrivljenog predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Tamasa Hernadija dane RTL televiziji, no istaknuli su da je okrivljenik Hernadi "iznio bezbroj neistinitih tvrdnji" te da je netočno da mu Državno odvjetništvo nije uputilo poziv za ispitivanje.

U danim izjavama okrivljenik Hernadi iznio je bezbroj neistinitih tvrdnji, ističe DORH u večerašnjem priopćenju te dodaje da "okrivljenik na to ima pravo, budući da sukladno Zakonu o kaznenom postupku može iznositi svoju obranu na način kako smatra da je to za njega najpovoljnije, pri čemu nije dužan govoriti istinu".

Državno odvjetništvo je u lipnju 2011. godine pokrenulo istragu, a u ožujku 2014. je protiv okrivljenika Zsolta Tamasa Hernadija podiglo optužnicu te protiv njega nikada nije Mađarskoj ustupilo kazneni progon, podsjeća DORH.

- Dakle, u Mađarskoj protiv okrivljenika Hernadija nikakva istraga nije vođena, već je u Mađarskoj istraga obustavljena protiv nepoznatog počinitelja uz obrazloženje da počinjene radnje nisu kazneno djelo, navodi DORH.

Isto tako, dodaje, netočni su navodi okrivljenika da mu Državno odvjetništvo nije uputilo poziv za ispitivanje i da nije upoznat da se protiv njega u Republici Hrvatskoj vodi kazneni postupak.

- Naime, USKOK je u više navrata putem međunarodne pravne pomoći od nadležnih tijela Mađarske tražio njegovo ispitivanje u svojstvu okrivljenika, naglašava se u priopćenju. Međutim, kažu iz DORH-a "mađarska nadležna tijela su u četiri navrata odbila udovoljiti zamolnicama, pozivajući se na zaštitu mađarskih nacionalnih interesa, navodeći da bi ispitivanje okrivljenika Hernadija, predsjednika Uprave MOL-a, ugrozilo mađarske nacionalne interese, jer bi štetno utjecalo na funkcioniranje MOL-a, a posredno i na gospodarsku i financijsku stabilnost Mađarske, kršilo interese nacionalne sigurnosti i predstavljalo prijetnju za sigurnost Mađarske".

Niti nakon pristupanja Republike Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije te raspisivanja tjeralice i izdavanja europskog uhidbenog naloga za Hernadija, nadležna tijela Mađarske po njemu nisu postupila.

Također su mađarska nadležna tijela u ovom predmetu odbila udovoljiti zamolnici USKOK-a za međunarodnu pravnu pomoć i za ispitivanje svjedoka Imre Fazakasa, posredstvom kojeg je isplata mita realizirana, ponovno uz obrazloženje da bi ispitivanje i ovog svjedoka također ugrozilo mađarske nacionalne interese, kaže DORH.

- Upravo suprotno, davanjem mita bivšem premijeru (Ivi Sanaderu) za zaključenje predmetnih ugovora, ugroženi su nacionalni interesi i energetska neovisnost Republike Hrvatske, naglašava DORH.

Okrivljeniku Hernadiju je nesumnjivo poznato da se protiv njega u Republici Hrvatskoj vodi postupak zbog podmićivanja (bivšeg) predsjednika Vlade Ive Sanadera, što je više puta sam potvrdio u ovim izjavama. Naime, u kaznenom postupku u kojem je Sanader nepravomoćno osuđen zbog primanja mita upravo od okrivljenika Zsolta Hernadija, u svojstvu svjedoka ispitano je niz visokopozicioniranih osoba u MOL-u, a suđenju je redovito nazočio predstavnik MOL-a, navodi DORH u priopćenju.

Dodaje da je "također okrivljenik Hernadi bio upoznat s terminom ispitivanja u Hrvatskoj, a o svom ispitivanju u Hrvatskoj se u medijima i osobno očitovao, no odbio je odazvati se pozivu za ispitivanje i na taj je način opstruirao vođenje postupka".

U konačnici netočni su navodi Hernadija da se odazivao svim pozivima u tzv. predmetu Spice. Naime, u tom je predmetu bio pozvan kao svjedok na raspravu kod Županijskog suda u Zagrebu, kojem pozivu se odbio odazvati, a odbijeno je njegovo svjedočenje i putem videolinka, opet uz pozivanje na zaštitu mađarskih nacionalnih interesa, ističe se u priopćenju.

DORH podsjeća da je o tome na svojim internetskim stranicama objavio niz priopćenja.

Predsjednik uprave MOL-a Zsolt Hernadi opovrgnuo je u ekskluzivnom razgovoru za RTL objavljenom u nedjelju, da je podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera da bi MOL dobio upravljačka prava u Ini te je ocijenio da bi hrvatska Vlada trebala promijeniti pristup sporu s MOL-om. Hernadi, kojega je prošli tjedan USKOK optužio da je Sanaderu dao deset milijuna eura mita da bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini, također je, uz ostalo, ustvrdio da ga DORH nikada nije službeno kontaktirao. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter