Cini se da je Vladina Uredba po kojoj nema isplate placa bez placanja doprinosa vec dala rezultate i da se samo u dva radna dana njezine primjene za gotovo 30 posto smanjio broj poduzeca koja svojim radnicima ne placaju doprinose.
Kako je jucer nakon sjednice Vlade izvijestio ministar financija Slavko Linic, u ponedjeljak je na popisu poduzeca koja redovito ne uplacuju doprinose bilo 45 tisuca tvrtki, dok je u srijedu na popisu bilo 13 tisuca poduzeca manje, odnosno njih 32 tisuce. Prijetnja blokadom svih racuna u slucaju neisplate doprinosa, ocito je natjerala poduzetnike da ispune svoju obvezu prema državi.
- Na popisu koji smo sacinili prije tri dana bilo je 45 tisuca tvrtki koje treba kontrolirati isplacuju li redovito doprinose, a u srijedu smo predali popis od 32 tisuce tvrtki. A znate li zašto? Jer je njih 13 tisuca riješilo problem neplacenih doprinosa, kazao je Linic. Iako nema podataka kolikom broju radnika su u samo dva radna dana placeni doprinosi, prema nekim procjenama rijec je o više od 30 tisuca ljudi.
Uplatu doprinosa Linic je naveo kao primjer da analiticari, koji kritiziraju Vladu jer je Hrvatska ponovno u recesiji, ipak ne gledaju vladine poteze i program u cjelini nego se drže brojki kao statisticari. Ipak, ministar ne bježi od toga da je Hrvatska u recesiji, jer brojke pokazuju negativne trendove.
- Hrvatska je u teškoj krizi i recesiji, no Vlada je i dalje optimisticna da ce u drugoj polovici godine krenuti investicije i pocetak gospodarskog oporavka, izjavio je Linic. Uz to što je izrazio žaljenje jer analiticari ne vjeruju vladinom programu, Linic ima zamjerke i na gospodarsvenike, koje je Vlada svojim odlukama rasteretila za tri milijarde kuna, ali se nitko od njih ne pokrece nego svi cekaju da Vlada nešto poduzme.
Linic je i dalje uvjeren u pocetak oporavka vec ove godine jer ce investicije krenuti u drugoj polovici godine.
- Netko misli da se s investicijama može poceti u 50, 60 dana jer ne sluša ono što neprekidno govorimo - da smo u prvih šest mjeseci u stanju pripremiti projekte, financiranje i ljude koji ce izvesti sve te poslove, te zapoceti strukturne promjene u trgovackim društvima u kojima se do sada samo trošilo, porucio je Linic. (J. MARIC/NL)